Sigorta Devi 2024’te 1 Trilyon Lirayı Aşıyor

IBS Broker’ın CEO’su Murat Çiftçi, sigorta sektörünün 2023’te 1 trilyon liralık prim hedefine yaklaştığını vurguladı.

Sigorta Sektörü 2024’te Yükselişe Geçecek

IBS Sigorta ve Reasürans Brokerliği CEO’su Murat Çiftçi, sigorta sektörünün 2023’ü 483 milyon lira primle kapattığını ve 2024’te sektörün daha da büyüyeceğini belirtti.

Çiftçi, Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde yaptığı açıklamada, “Bu yılın 1 trilyon lira rakamını zorlayacağımızı düşünüyoruz. Bu nedenle 2024, sigortacılık sektörünün senesi olacak” dedi.

Yapay Zeka: SektörünGeleceği

Çiftçi, yapay zekanın (YZ) sigorta sektöründe öne çıkan bir trend olduğunu vurguladı. YZ’nin sektör verilerini analiz etmedeki potansiyeline dikkat çeken Çiftçi, “YZ, önümüzdeki 5 yıl içinde sektördeki en büyük trend olacak” dedi.

Elektrikli Araçlar ve Kasko

Çiftçi, elektrikli araçlar için özel sigorta ve kasko ürünlerinden de bahsetti. Tesla gibi bazı markaların yurt dışında araçlarını sigortayla birlikte sunduğunu belirten Çiftçi, “Teknolojik gelişmeler sayesinde, elektrikli araçlar için daha uygun fiyatlı ve optimum teminatlar sunulabilecek” dedi.

Ancak Çiftçi, Türkiye’de elektrikli araçlarda kasko oranının düşük olduğuna da dikkat çekti. Elektrikli araç sahiplerinin kaskosuz araç kullanmayı tercih ettiğini söyleyen Çiftçi, “Kullanıcı ve sigorta şirketleri için daha uygun çözümlerin yakında sunulacağına inanıyoruz” dedi.

Yabancı Yatırımcıların İlgisi

Çiftçi, yabancı yatırımcıların sigortacılık sektörüne ilgisinin arttığını belirtti. Türkiye’nin uygun değerlemeler sunduğunu vurgulayan Çiftçi, “2024’te birleşme ve satın almaların olması bizi şaşırtmaz” dedi.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.