Borsa’da Yeşil Bayram: Günü Yükselişle Bitirdi

BIST 100, %2,57 artışla 10.739,94’e ulaştı.

BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 268,61 puanlık bir artışla günü tamamladı ve toplam işlem hacmi 92,4 milyar liraya ulaştı. Bankacılık endeksi %3,62, holding endeksi ise %2,35 oranında değer kazandı.

Sektör endeksleri arasında en yüksek kazancı %4,95 ile iletişim sektörü elde ederken, en büyük kaybı %2,04 ile sigorta sektörü yaşadı.

Analistler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bu yıl faiz indirimlerine başlayacağı beklentilerinin güçlenmesi ve Avrupa merkez bankalarının para politikalarında gevşeme eğiliminin artmasıyla küresel pay piyasalarında risk iştahının yükseldiğini vurguladılar.

İngiltere Merkez Bankası (BoE), politika faizini piyasa tahminleri doğrultusunda son 16 yılın en yüksek seviyesi olan %5,25’te sabit bıraktı. Açıklamada, üyelerin yedisinin faizleri bu seviyede tuttuğu, ikisinin ise 25 baz puanlık bir indirim önerdiği belirtildi.

Öte yandan, İsviçre Merkez Bankası (SNB), ekonomiye destek sağlamak amacıyla politika faizini ikinci kez 25 baz puan düşürerek gelişmiş ülkeler arasındaki faiz indirim döngüsünde liderliğini korudu.

Analistler, iç piyasada yarın Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi (YD-ÜFE) verisinin izleneceğini belirttiler. Uluslararası piyasalarda ise dünya genelinde imalat, hizmet ve bileşik PMI (Satınalma Yöneticileri Endeksi) verilerinin yanı sıra Japonya’da TÜFE (Tüketici Fiyat Endeksi), ABD’de öncü endeks ve 2. el konut satışlarının takip edileceğini ifade ettiler.

Teknik açıdan BIST 100 endeksinde 10.800 ve 10.900 seviyelerinin direnç, 10.600 ve 10.500 puanın ise destek konumunda olduğu kaydedildi.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.