Garanti BBVA’nın Birinci Çeyrek Kârı 22,5 Milyar TL’yi Aştı

Garanti BBVA, ilk çeyrekte 22,4 Milyar TL net kar elde etti

Garanti BBVA’dan İlk Çeyrek Finansal Sonuçları

Garanti BBVA, konsolide finansal tablolarına göre 2024 yılının ilk üç ayında 22 milyar 479 milyon 583 bin TL net kar elde etti.

Yılın ilk üç ayında bankanın aktif büyüklüğü 2 trilyon 462 milyar 474 milyon 815 bin TL’ye ulaşırken, ekonomiye nakdi ve gayri nakdi krediler yoluyla sağladığı destek 1 trilyon 853 milyar 956 milyon 245 bin TL oldu.

Müşteri mevduatları, fonlama kaynakları içinde %71’lik bir ağırlıkla yer almayı sürdürdü. Müşteri mevduat tabanı, yılın ilk üç ayında %9,3 büyüyerek 1 trilyon 750 milyar 964 milyon 135 bin TL’ye çıktı.

Güçlü sermaye odağını koruyan bankanın, öz kaynak karlılığı %36, aktif karlılığı ise %3,9 seviyesinde gerçekleşti. Sermaye yeterlilik oranı, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) geçici önlemleri hariç %15,4 olarak hesaplandı.

Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ, 2024’ün ekonomide bir önceki yıl başlayan dengelenmenin devamı niteliğinde olduğunu ve yılın ilk üç ayında parasal sıkılaştırma politikalarının bilançoyu etkilediğini belirtti.

Kredi büyümelerinin regülasyonun sınırları içinde kaldığını ve fonlama maliyetleri üzerindeki baskının sürdüğünü belirten Baştuğ, “Yılın geri kalanı enflasyonla mücadele ve sadeleşmelerin daha ön plana çıktığı bir dönem olacak. Enflasyonla mücadele ortamında yüksek faiz oranları devam etse de doğru ve sağlıklı politikaların sonuçlarının özellikle yılın ikinci yarısında görülmesini bekliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Artan Öngörülebilirlik, Yabancı Yatırımcı İlgisini Olumlu Etkiliyor

Enflasyonun Merkez Bankası’nın hedeflediği seviyelere düşmesi durumunda mevcut sıkılaştırma adımlarının kontrollü şekilde gevşetilebileceğini düşündüklerini belirten Baştuğ, “Ekonomide atılan doğru adımlar neticesinde artan öngörülebilirlik, yabancı yatırımcı ilgisini de olumlu etkiliyor. Bilançolarımızda önemli bir ağırlığa sahip olan Kur Korumalı Mevduat’taki (KKM) çözülmenin, TL mevduat faizlerindeki yüksek getiri ve kurdaki makul seviyeler sayesinde artarak devam edeceğini düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Sürdürülebilirlik ve Dijitalleşme Odak Noktasında

Baştuğ, banka olarak sürdürülebilirlik konusuna odaklandıklarını ve bu alanda iki ana başlığın öne çıktığını vurguladı: İklim kriziyle mücadele ve kapsayıcı büyüme.

Yeşil dönüşümü teşvik etmek ve bu alandaki farkındalığı artırmanın öncelikli hedefleri arasında yer aldığını belirten Baştuğ, yenilenebilir enerji yatırımlarına sağlanan kümülatif finansman tutarının 6 milyar doları aştığını ve her 4 rüzgar enerji santralinden birinin Garanti BBVA tarafından finanse edildiğini kaydetti.

Sürdürülebilirlik stratejilerini, dijitalleşmenin desteğiyle toplumun tüm kesimlerine yaygınlaştırmayı hedeflediklerini ifade eden Baştuğ, aktif dijital müşteri sayısının 15,5 milyona ulaştığını ve ana işlem adetlerinde şube dışı kanalların payının %98’e kadar yükseldiğini belirtti.

Güçlü sermaye yapısı ve sürdürülebilir büyüme stratejisiyle Garanti BBVA’nın Türkiye’nin ekonomik ve sosyal gelişimine katkı sağlamaya devam edeceğini vurgulayan Baştuğ, sonuçlara emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarına ve paydaşlara teşekkür etti.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.