Fed Tutanakları: Faiz İndirimi Kararı Verilmesi İçin Daha Fazla Veri Gerekli

Fed tutanakları, enflasyonun hedeflenen seviyelere inmesi için daha fazla veri arandığını gösteriyor.

Fed’in FOMC Toplantı Tutanakları Yayımlandı: Faiz Oranları Sabit Kaldı

Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) 11-12 Haziran’da düzenlenen toplantısının tutanakları, politika faizinin 23 yılın en yüksek seviyesi olan %5,25-5,50 aralığında sabit tutulduğunu ortaya koydu.

Faiz İndirimi için Acele Edilmiyor

Tutanaklar, Fed yetkililerinin faizleri indirecek kadar acele etmediklerini gösteriyor. Enflasyonda 2023’ün ikinci yarısında önemli bir düşüş beklese de, son aylarda yüksek kalmaya devam ettiğine dikkat çekiyorlar.

Enflasyondaki Düşüşün Nedenleri

Tutanaklar, enflasyonun düşüşüne katkıda bulunabilecek olası faktörler olarak şunları sıralıyor:

  • İş gücü piyasasındaki arz-talep dengesindeki iyileşme
  • Para politikası sıkılaştırmasının ücretler ve fiyatlar üzerindeki gecikmeli etkileri
  • Yapay zeka teknolojilerindeki ilerlemelerden kaynaklanan verimlilik artışları

Daha Fazla Veriye İhtiyaç

Yetkililer, enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde %2 hedefine doğru hareket ettiğini gösteren ek olumlu verilere ihtiyaç duyuluyor. Daha fazla güven kazanana kadar faiz indirimlerinin uygun olmadığını düşünüyorlar.

Ekonomik Faaliyet ve Faiz Oranları

Çoğunluğun ekonomik faaliyette bir yavaşlama beklediği kaydedildi. Çoğu yetkili, mevcut faiz oranı seviyesini kısıtlayıcı görüyor.

Sabır Öneriliyor

Bazı yetkililer, Fed’in kısıtlayıcı duruşunu, toplam talebi sınırlamak ve enflasyon baskılarını hafifletmek için sürdürmesi gerektiğini savundu.

Enflasyonun Artması Durumunda

Enflasyonun yüksek kalması veya artması durumunda, faiz oranlarının daha da yükseltilebileceği belirtildi.

Beklenmeyen Ekonomik Zayıflık

Bazıları, para politikasının beklenmeyen ekonomik zayıflık karşısında ayarlama yapmaya hazır olması gerektiğini belirtti.

İşsizliğin Artması

Bazı yetkililer, iş gücü piyasasının normalleşmesiyle birlikte talebin zayıflamasının, geçmişe göre daha belirgin bir işsizlik artışına neden olabileceği konusunda uyardı.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.