Hazine Bakanı: Yapay Zeka Dolandırıcılığı Tehlikesine Dikkat!

Yapay zeka, Şimşek’in yatırım tavsiyesini yayımladı. Bakanlık, şikayet sonrası videoları kaldırdı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “yapay zeka dolandırıcılığının” mevcut tehditler arasında öne çıktığı bildirildi. Kötü niyetli bireylerin yapay zeka yazılımı kullanarak sahte videolar oluşturduğu belirtilen açıklamada, sosyal medya fenomenlerinin video ve görsellerinin kullanılarak yapay zeka seslendirmeleriyle manipüle edilmiş mesajların yayıldığına dikkat çekildi.

Açıklamada, “Hızla yayılan bu sahte videoların gerçek olmadığını tespit etmek son derece güçtür. Vatandaşlarımızın bu tür dolandırıcılıklara maruz kalmaması için uyarıyoruz. Böyle videolara inanarak herhangi bir yatırım yapmaktan kaçınılmalıdır” ifadelerine yer verildi.

Bakan Mehmet Şimşek’in yapay zeka tarafından konuşturularak vatandaşlara yatırım tavsiyeleri verildiği izlenimi uyandıran videoların tespiti üzerine şikayette bulunulduğu ve bu videoların sosyal medya platformlarından kaldırıldığı bildirildi. Ayrıca, Bakan Şimşek’in vatandaşların yatırım kararlarına yönelik herhangi bir tavsiyesi bulunmadığı vurgulandı.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.