Küresel Piyasalar Fed Sonrası Pozitif İlerledi

Fed’in faiz oranlarını sabit tutma kararı sonrası küresel piyasalar pozitif tepki verdi; ABD hisse senetleri rekor seviyeler gördü, dolar ve tahvil piyasası dengeli seyretti.

ABD Hisse Senetleri Yeni Rekor Seviyeler Gördü

Küresel piyasalar, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (Fed) kararlarının ardından olumlu bir tepki verdi. Fed, faiz oranlarını yüzde 5,25 ile yüzde 5,5 aralığında sabit tutma kararı aldı. Ancak Fed Başkanı Jerome Powell, faiz indirimlerine kapıyı açık bırakarak, iki faiz indirimi yapılması ihtimalini vurguladı.

ABD Hisse Senedi Piyasaları

Bu kararların etkisiyle S&P 500 endeksi tarihi zirvesi olan 5,400 puanın üzerine çıktı. Diğer taraftan Asya Pasifik bölgesindeki kazançlar, özellikle Japonya merkezli Topix endeksinde sınırlı kaldı.

Dolar ve Tahvil Piyasası

Dolar, çarşamba günü gelişmiş ülke para birimlerine karşı değer kaybetti. Bloomberg Dolar Endeksi, sabah saatlerinde yatay seyretti. ABD 10 yıllık tahvil getirisi ise önceki günkü kazançlarını korudu ve yüzde 4,318 seviyesinde işlem gördü.

Powell’ın Açıklamaları

Fed’in politika sinyali piyasaları olumlu etkilerken, Powell’ın ekonomik projeksiyonlarda gösterilen faiz indirimi tahminlerinin muhafazakar olduğunu ve enflasyon verilerinin ekonomik tahminlere tam olarak yansıtılmayabileceğini vurgulaması dikkat çekti.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.