Tahvil Piyasasında Şok: Fed’in Faiz İndirim Projeksiyonlarıyla Uyuşmuyor

Tahvil piyasası, TÜFE verisi etkisiyle Fed’in projeksiyonlarından daha fazla faiz indirimi bekliyor.

Tahvil Piyasası ve Fed Projeksiyonları

Tahvil piyasası, Fed projeksiyonlarından bir kez daha ayrıştı. TÜFE verisinin etkisiyle tahvil piyasaları, Fed’in projeksiyonlarına kıyasla daha fazla faiz indirimi beklentisini fiyatlıyor. Fed, bu yıl daha az faiz indirimi öngörse de yatırımcılar, kasım ve aralık aylarında iki faiz indirimi bekliyor. Fed kararı sonrası vadeli işlemler piyasasında eylül ayında ilk faiz indiriminin yapılma ihtimali bile yüzde 50’yi aşmıştı.

Tahvil Getirileri ve Piyasa Tepkisi

ABD’nin politika faizine duyarlı iki yıllık tahvil getirisi çarşamba günü 17 baz puan düşüşle yüzde 4,67’ye kadar indi ve piyasadaki güçlü gevşeme beklentisini yansıttı. Yatırımcılar, Fed Başkanı Jerome Powell’ın seçenekleri açık tutması nedeniyle daha fazla faiz indirimi beklentilerini sürdürüyor. Citadel Securities Tahvil Masası Başkanı Michael de Pass, “Powell açıkça opsiyonelliğini korumak istiyor. Dengeli görünmek ve TÜFE verisi sonrası piyasadaki ateşi körüklememek istiyor,” şeklinde yorum yaptı.

Fed’in Politika Değişimi ve İstihdam Piyasası

Tokyo merkezli Asset Management One SGMK Müdürü Akira Takei ise Fed’in istihdam piyasasında hızlı bir bozulma görülmesi durumunda politika değişimini hızlandıracağını düşünüyor. Takei’ye göre bu senaryo, piyasada henüz fiyatlanmış değil.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.