Çalışanlar Tercihi: Yılın En İyisi İşverenler

Türkiye’nin En İyi İşverenleri’ni Açıkladı: Great Place To Work

Great Place to Work Türkiye: 2024’ün En İyi İşverenleri

Dünya çapında 20.000’den fazla kuruluşun nabzını tutan Great Place to Work, Türkiye listesi için 600’den fazla şirketi analiz etti. “Yılın En İyi İşverenleri Listesi”ne giren şirketlere ödülleri Grand Tarabya Otel’de düzenlenen törende takdim edildi.

Great Place to Work Türkiye Kurucusu ve Üst Yöneticisi (CEO) Eyüp Toprak, bu yıl dünya çapında yaklaşık 20.000 işletmeyle çalışma fırsatı yakaladıklarını belirtti.

Çalışanın Sesi Kritik Önemde

Great Place to Work’ün kurum kültürü konusunda dünya çapında bir otorite olduğunu vurgulayan Toprak, “Çalışanın sesi bizim için çok önemli. Çalışanın sesini anonim kalacak şekilde objektif kriterlere göre alıyoruz ve bunları bir güven endeksi araştırmasıyla şirketlere sunuyoruz.” dedi.

Toprak, çalışanlardan destek almak için iyi bir şirket olmak gerektiğini vurgulayarak, “Özellikle Z ve milenyum jenerasyonları, işlerinde anlam ve değer arıyorlar.” ifadelerini kullandı.

İş-Yaşam Dengesi ve Esneklik Önemli

Toprak, bu yeni neslin iş-yaşam dengesine önem verdiğini ve kendi fikirlerini dahil edebilecekleri ortamlar aradığını söyledi.

Türkiye’de de Amerika ve Avrupa’daki gibi işveren piyasası yerine çalışan piyasasının oluştuğunu belirten Toprak, “Great Place to Work, doğru adayları çekebilmek için işveren markasına önemli bir katkı sağlıyor. Sertifikasyon alan şirketler pazarda fark yaratıyor.” dedi.

İnsan Odaklı Kültürün Ekonomik Faydaları

İnsan odaklı bir kurum kültürünün ekonomik faydalarını kanıtladıklarını vurgulayan Toprak, “Bir şirketin başarısı yalnızca kurum kültürüne bağlı değildir, ancak kurum kültürü insan yönetimi ve politikaları doğru değilse şirketler yönetilemez hale gelirler. Great Place to Work, şirketleri kapsamlı bir kültür analizinden geçirdikten sonra sürece, stratejiye ve inovasyon politikalarına yönlendirir ve şirketler, geleceğin dönüşüm organizasyonları haline gelmeye başlar. En önemli faydamız budur. Şirketlere gelecek için bir ışık tutuyoruz ve bunu nasıl başaracakları konusunda destek oluyoruz.” diye kaydetti.

12 Türk Şirketi Avrupa’nın En İyisi

Bu yıl araştırmaya 600 şirketi dahil ettiklerini belirten Toprak, Türkiye’nin En İyi İşverenleri 2024 listesinde toplamda 170 kuruluş olduğunu, şu an ise 100’den fazla çalışanı olan kategoride 90 şirketi açıkladıklarını söyledi.

Great Place to Work şirketlerinde bir arada olmanın, çözüm üretmenin ve takım çalışmasının etkili olduğunu dile getiren Toprak, “12 şirketimiz Avrupa’nın en iyi işverenleri arasında yer aldı. Bazı alanlarda ciddi farklar yaratabiliyoruz. Great Place to Work şirketleri olarak yeni nesilleri elde tutabiliyoruz.” dedi.

Yılın En İyi İşverenleri

Yılın En İyi İşverenleri Listesi, bu yıl 600’den fazla şirketteki işyeri kültürü ve çalışan deneyimini ölçümleyen “Trust Index” anketine katılan 160.000 çalışanın yanıtlarına göre oluşturuldu.

“For All” kriterlerinde en iyi performansı sergileyen, çalışan deneyiminin tüm çalışanlar için olumlu olduğu şirketler listede yer aldı.

Bu yıl altı kategoriye göre açıklanan listede, birincilik ödülleri şu şirketlere verildi:

  • 10-49 Çalışan Sayısı Kategorisi: Trabzon Port
  • 50-99 Çalışan Sayısı Kategorisi: Suda Maden
  • 100-249 Çalışan Sayısı Kategorisi: Randstad
  • 250-499 Çalışan Sayısı Kategorisi: AbbVie
  • 500-999 Çalışan Sayısı Kategorisi: AstraZeneca Türkiye
  • 1000 Üzeri Çalışan Sayısı Kategorisi: Hilton

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.