Türkiye’nin Hububat ve Bakliyat İhracatı İlk Çeyrekte Sert Yükseliş Kaydetti

Türkiye’nin hububat, bakliyat ve yağlı tohum sektörü, 2023’ün ilk çeyreğinde 3 milyar dolarlık dış satımla rekor kırdı.

Hububat, Bakliyat ve Yağlı Tohumlar Sektörü, İlk Çeyrekte İhracatını Yükseltti

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri’nin (GAİB) verilerine göre, hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri sektörü, yılın ilk çeyreğinde 205 ülkeye ve serbest bölgeye 3 milyon 298 bin 993 ton ürün sattı.

Bu ihracat karşılığında 3 milyar 119 milyon 979 bin dolar gelir elde edildi. Sektörün bu dönemdeki ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre miktarda %28,9, değer olarak ise %6,9 oranında arttı.

Sektörün en yüksek ihracatı, 1 milyar 132 milyon 692 bin dolar ile Orta Doğu ülkelerine yapılırken, bunu 692 milyon 803 bin dolar ile Afrika ve 406 milyon 205 bin dolar ile Avrupa takip etti.

Ülke bazında en fazla ihracat yapılan ülke, 583 milyon 742 bin dolar ile Irak oldu. Irak’ı 162 milyon 239 bin dolar ile ABD ve 150 milyon 32 bin dolar ile Suriye izledi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri Sektör Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, sektörün ihracatının artarak devam ettiğini belirtti.

Tiryakioğlu, Türkiye’nin lezzetli ve aromatik ürünlerine dünyanın dört bir yanında talep olduğunu vurguladı. Sektörün pazarlardaki hakimiyetini koruduğunu ve yeni pazarlarda yer edindiğini kaydeden Tiryakioğlu, ihracattaki başarının ilerleyen dönemlerde de devam etmesini beklediklerini ifade etti.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.