Türkiye İş Bankası’na Milyar Dolarlık Finans Enjeksiyonu

İş Bankası, 2024’te 360 milyon $ fon elde etti.

Türkiye İş Bankası Seküritizasyon İşlemiyle 360 Milyon Dolar Kaynak Sağladı

Türkiye İş Bankası, yurt dışı havale akımlarına dayalı seküritizasyon programı kapsamında 2024 yılında yaklaşık 360 milyon dolar tutarında yeni kaynak sağladı. Şubat ve Mayıs aylarında tamamlanan işlemler, kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings tarafından “BB+” notu aldı.

5 ve 6 yıllık nihai vadeye sahip işlemler, beş dilimden oluşuyor. Ticari bankaların yanı sıra Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve Alman Yatırım ve Kalkınma Bankası (DEG-Deutsche Investitions-und Entwicklungsgesellschaft) da yatırımcı olarak yer aldı.

EBRD tarafından sağlanan yaklaşık 107 milyon dolar tutarındaki kaynağın 80 milyon doları, Türkiye Yeşil Ekonomi Finansman Programı (GEFF II) kapsamında enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji alanlarındaki firmaların ve enerji verimliliği kriterlerine uygun konut kredilerinin finansmanında; 27 milyon doları ise KOBİ’lerin dijital dönüşümünün finansmanında (DTFF) kullanılacak.

İşlemler kapsamında DEG-Deutsche Investitions-und Entwicklungsgesellschaft, uzun bir aradan sonra ilk kez Türkiye’de bir finansal kuruluşla işlem gerçekleştirdi. Şirket, 6 yıllık nihai vadeli, toplamda 80 milyon dolar tutarında kaynak sağladı. Bu kaynak, KOBİ’lere, yeşil projelere ve kadın girişimcilere yönelik finansmanlarda kullanılacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Ebru Özşuca, yurt dışından gelen havale akımlarına dayalı seküritizasyon işlemlerinin Türk bankaları için önemli bir fonlama kaynağı olduğunu vurguladı. Özşuca, “2000 yılından bu yana havale akımlarına dayalı seküritizasyon işlemleriyle uzun vadeli kaynak sağlıyoruz. Başarılı bir şekilde devam ettiğimiz bu işlemler sayesinde Türkiye ekonomisine kaynak sağlamaya, sürdürülebilirlik alanında KOBİ’leri ve dijital dönüşüm süreçlerini, ekonomide yeşil dönüşümü ve kadın girişimcileri desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.