Borsa Serbest Düşüşle Çakıldı

BİST 100, %0,50 düşüşle 9.645,02’de kapattı.

BIST 100 Endeksi ve Küresel Piyasalar

BIST 100 endeksi önceki seanstaki kapanışa göre 48,44 puanlık bir düşüş yaşadı ve toplam işlem hacmi 104,2 milyar liraya ulaştı. Bankacılık endeksi %3,28, holding endeksi ise %0,99 değer kaybetti.

Sektör endeksleri arasında en yüksek kazancı %5,31 ile finansal kiralama faktoring elde ederken, en büyük kaybı bankacılık sektörü yaşadı.

Analistler, küresel borsalarda ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz indirimlerine ilişkin belirsizliklerin devam ettiğini ve bu durumun varlık fiyatlarını etkilediğini belirtti. Bu hafta yoğun veri akışının yanı sıra, ABD’nin teknoloji devlerinin finansal sonuçlarının da yatırımcıların gündeminde olduğunu ifade ettiler.

Yarın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla yurt içi piyasalar kapalı olacak. Yurt dışında ise ABD ve Avrupa’da imalat sektörünün durumunu yansıtan PMI verileri, ABD’de konut başlangıçları ve inşaat izinleri ile Richmond Fed sanayi endeksinin yakından takip edileceğini belirtildi.

Analistler, BIST 100 endeksinin teknik açıdan 9.600 ve 9.500 puanın destek, 9.800 ve 9.900 seviyelerinin ise direnç konumunda olduğuna dikkat çekti.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.