Toyota’dan İşçilere Müthiş Zam ve İkramiye

Toyota işçi sendikasının ücret artışı talebini kabul etmesi, şirketin aylık ücretlere 28 bin 440 yen (193 dolar) artış yapacağını duyurdu. Ayrıca, işçilere daha önce görülmemiş seviyede ikramiye ödemesi yapılacak. Toyota…

Toyota işçi sendikasının ücret artışı talebini kabul etmesi, şirketin aylık ücretlere 28 bin 440 yen (193 dolar) artış yapacağını duyurdu. Ayrıca, işçilere daha önce görülmemiş seviyede ikramiye ödemesi yapılacak. Toyota Motor Corp., işçi sendikasının maaş ve ikramiye artış taleplerini üst üste dördüncü yılda da tam olarak kabul etti.

Bu gelişme, ülkede istikrarlı bir ücret-fiyat döngüsünün yerleşmeye başladığının bir göstergesi olarak nitelendirildi. Toyota İnsan Kaynakları Direktörü Takanori Azuma, rakamların şimdiye kadar görülen en yüksek seviyede olduğunu belirtti. Toyota, 5 milyondan fazla kişiye istihdam sağlayan bir otomobil üreticisi ve tedarikçi ağının merkezinde yer alıyor. Bu nedenle, şirket ekonomi ve büyük şirketler arasındaki ücret eğilimi açısından öncü bir rol üstlenmektedir. Honda ve Mazda da halihazırda sendikanın ücret artışı taleplerini kabul etmiş durumdadır.

Toyota’nın geçen yıla göre daha güçlü bir ücret artışı yapması, Japonya Merkez Bankası (BOJ) Başkanı Kazuo Ueda’nın politika değişikliği için gerekli olduğunu vurguladığı ücret ve fiyat artışlarından oluşan verimli döngüye adım adım yaklaşıldığına işaret etmektedir.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin çoğunluğuna göre, bu gelişmeler, BOJ’un dünyanın son negatif faiz oranı rejimini Nisan ayına kadar sona erdirmesinin önünü açacaktır.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.