Fitch, Seçim Sonrası ABD Borcunun Tırmanacağına İşaret Ediyor

Fitch: ABD’nin borcu, kasım seçimlerinin sonucundan bağımsız olarak artacak.

ABD Seçim Sonrası Bölünmüş Hükümet, Mali Politikalarda Karmaşaya Yol Açabilir

Fitch, ABD başkanlık seçimlerinin ardından ortaya çıkabilecek bölünmüş hükümetin politika oluşturmayı güçleştireceğini ve mali zorlukların çözümünde siyasi isteksizliğe neden olacağını belirtti.

Fitch’in açıklamasında, mali konuların önümüzdeki yönetimin gündeminde üst sıralarda yer alacağı vurgulandı. 2025 mali yılı bütçesinin 2025 yılına kadar belirlenemeyebileceğine ve borç tavanının yıl sonunda askıya alınmasının sona erebileceğine dikkat çekildi. Yeni Kongre’nin yapısının bu konuların çözümünde önemli bir rol oynayabileceği belirtildi.

Açıklamada, seçimlerden bağımsız olarak vergi indirimlerinin uzatılması yönünde baskı uygulanabileceği kaydedildi. 2017 vergi indirimlerinin çoğunun 2025 sonunda sona ermesi bekleniyor. Ancak bu indirimlerin uzatılması öngörülüyor.

Fitch, orta vadede nominal gayri safi yurt içi hasıla (GSYH) büyümesinin %3,7’ye yakın olmasını bekliyor. Ancak yüksek faiz dışı açıkların kamu borcunu dengelemeye yetmeyeceği değerlendirmesinde bulundu.

Seçim sonrasında yüksek faiz dışı açıkların ABD’nin borç yüküne eklenmeye devam edebileceği vurgulandı. Hükümet borcunun artan seviyeleri önümüzdeki beş yıl boyunca bir derece değerlendirme konusu olacaktır.

Fitch, mevcut dengeleyici güçlerin ABD’nin daha yüksek borç-GSYH oranını “AA” kategorisindeki diğer ülkelerden daha iyi absorbe edebileceği anlamına geldiğini belirtti. Finansman esnekliğinin ülkenin kredi profili için önemli bir güç olduğu ifade edildi.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.