Sanayi için Finansal Beceri Eğitimi Hamlesi

SPK ve OSBÜK iş birliğiyle OSB çalışanlarına finansal okuryazarlık eğitimi!

SPK ve OSBÜK Finansal Okuryazarlığı Yaygınlaştırmak İçin İşbirliği Protokolü İmzaladı

TOBB İkiz Kuleler’de düzenlenen bir törenle Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ile Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) arasında finansal okuryazarlığın yaygınlaştırılmasına yönelik bir işbirliği protokolü imzalandı.

SPK Başkanı İbrahim Ömer Gönül, törende yaptığı konuşmada OSB’lerin ekonomi için kritik bir görev üstlendiğini vurguladı. Gönül, “Sanayi, üretim demektir. Ülkemizin kalkınmasında sanayi sektörlerinin rolü çok önemlidir. Finans da sanayinin belkemiği niteliğindedir. Bu nedenle sanayilerin gelişmesinde sermaye piyasalarının gücü ve yaygınlığı hayati önem taşır” dedi.

Türkiye’nin finansal okuryazarlık üssü haline gelen “Finansal Okuryazarlık Platformu” ile toplumun her kesiminde farkındalık oluşturmayı amaçladıklarını belirten Gönül, şunları ekledi:

“OSBÜK ile imzaladığımız protokolle, OSB’lerde çalışan tüm personellere finansal okuryazarlık eğitimi vermeyi hedefliyoruz. Ayrıca OSB’lerde eğitici eğitimleri de planlıyoruz. Finansal okuryazarlıkta finansal bilgi, tutum ve davranışlar çok önemlidir. Vereceğimiz eğitimlerle hedeflenen kitlelerin gerekli bilgiye sahip olmalarını, doğru tutum ve davranışlar sergilemelerini sağlamaya çalışacağız.”

OSB’lerde on binlerce şirket bulunduğuna dikkat çeken Gönül, bu şirketlerle de finansal okuryazarlık alanında işbirliği yapacaklarını ifade etti.

“Gelişmiş ülkelerle kıyasladığımızda sermaye piyasalarımızın daha uzun bir yol kat etmesi gerektiğini görüyoruz” diyen Gönül, şirketlerin sermaye piyasalarından daha fazla yararlanmasını ve ortaklık kültürünün daha yaygınlaşmasını arzuladıklarını söyledi.

Finansal Okuryazarlık Üretim Kadar Önemli

OSBÜK Yönetim Kurulu Başkanı Memiş Kütükcü, finansal okuryazarlığın toplumun her kesimini ilgilendiren kritik bir bilinçlenme meselesi olduğunu vurguladı.

Özellikle 2020’deki Kovid-19 salgını ve sonrasında maliyetlerde yaşanan olağanüstü artışların ardından işletmelerin en önemli gündem maddelerinden birinin finans yönetimi olduğunu belirten Kütükçü, finansal yönetim ve okuryazarlığın işletmeler için üretim kadar önem taşıdığını ifade etti.

Türkiye’de OSB bulunmayan şehir kalmadığına dikkat çeken Kütükçü, şunları kaydetti:

“Şu anda 81 ilimizde faaliyet gösteren 403 sanayi bölgemiz bulunuyor. Bu OSB’lerde üretim yapan 67 bin fabrikamız, ülkemizin toplam sanayi üretiminin yüzde 45’ini gerçekleştiriyor ve 2 milyon 600 bin kişiye doğrudan istihdam sağlıyor. Finansal okuryazarlığın artırılmasına yönelik çalışmalar, Türk sanayisinin verimliliğine de katkı sağlayacaktır. Finansal olarak bilinçli bir toplumun, daha istikrarlı büyüyen ve gelişen bir ekonomiye sahip olacağına inanıyoruz.”

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.