Lufthansa 2023’te Rekor Kâr ve Yolcu Artış

Lufthansa, 2023’te 2,7 milyar avro kâr elde etti.

Lufthansa 2023 Finansal Sonuçlarını Açıkladı

Seyahat Talebindeki Canlanma Lufthansa’yı Tarihi Karlara Taşıdı

Lufthansa Grubu, 2023 mali yılına ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. COVID-19 sonrasında seyahat talebindeki canlanma ve daha yüksek bilet fiyatları, Lufthansa’ya şirket tarihinin üçüncü en yüksek kârını sağladı.

2022’de şirketin faiz ve vergi öncesi (FAVÖK) düzeltilmiş net kârı 1,5 milyar avrodan 2023’te 2,7 milyar avroya yükseldi. Yaz sezonu, şirket tarihindeki en karlı dönem oldu. Ciro ise önceki yıla göre %15 artışla 35,4 milyar avroya ulaştı.

Eurowings, Swiss, Brussels ve Austrian Airlines’ın da sahibi olan Lufthansa, geçen yıl 120 milyon yolcu taşıdığını bildirdi. Bu rakam, 2022’de taşınan 102 milyon yolcudan önemli bir artış.

Bununla birlikte, Lufthansa yer hizmetleri personeli, geçen hafta ücret artışı için greve gitti. Ayrıca, kabin personeli de gelecek günlerde %15’lik ücret artışı talebiyle grev kararı aldı.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.