Fed Başkanı: Faiz İndirimlerine Yaklaştık

Powell: Fed, enflasyonun %2’ye düştüğüne dair güveni kazanmaya yakın.

Powell, Enflasyonun %2’ye İnmesini Beklemiyor, Ancak Faiz Oranlarını Düşürmeyi Planlıyor

Powell, Amerika Birleşik Devletleri Kongresi’ne hitaben yaptığı açıklamada, faiz oranlarının şu anda “oldukça kısıtlayıcı” bir seviyede olduğunu belirtti. Para politikasının “uzun ve değişken gecikmelerle” işlediğini vurguladı ve bu nedenle enflasyonun %2’ye düşmesini beklemeyeceklerini söyledi.

Powell, “Enflasyonun %2’ye sürdürülebilir bir şekilde ilerlediğinden daha fazla emin olmayı bekliyoruz” dedi. Bu güvene ulaştıklarında, “ekonomiyi resesyona sürüklememek için kısıtlama seviyesini düşürmeye başlamak uygun olacaktır.”

Powell, ilk günkü açıklamalarında, enflasyonun %2’ye doğru ilerlediğine dair daha fazla güven duyana kadar faiz oranlarını düşürmeyi beklemediklerini belirtmişti.

Sıkılaştırma döngüsünde faiz oranlarının zirvede olduğuna inandığını ifade eden Powell, “Ekonominin genel olarak beklendiği gibi seyretmesi halinde, bu yılın bir noktasında faiz oranlarını azaltmaya başlamak muhtemelen uygun olacaktır” dedi. Ancak, “ekonomik görünüm belirsizdir ve %2’lik enflasyon hedefimize doğru devam eden ilerleme garanti değildir” uyarısında bulundu.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.