Amerikalıların Serveti Rekor Kırarak 156,2 Trilyon Dolara Ulaştı

ABD’nin hanelerinin zenginliği, 4. çeyrekte %3,2 artarak 156,2 trilyon dolara ulaştı.

ABD Hanehalkı Serveti Rekor Yükseklikte

ABD Merkez Bankası (Fed), “ABD’nin Finansal Hesapları” raporunun 2023 Ekim-Aralık üç aylık dönemine ait verilerini yayınladı. Rapora göre, ABD hanelerinin net serveti geçen yılın son çeyreğinde 3,2 trilyon dolar artışla 156,2 trilyon dolara yükseldi. Bu rakam, bir önceki çeyreğe göre %3,2 ve 2022’nin aynı dönemine göre %8 artışa işaret ediyor.

Geçtiğimiz yılın ilk çeyreğinde hanelerin net serveti 147,5 trilyon dolar, ikinci çeyrekte 152,8 trilyon dolar ve üçüncü çeyrekte 151,4 trilyon dolar olarak kaydedilmişti. Son çeyrekte bu hızlı büyümeye hisse senedi değerindeki 4,7 trilyon dolarlık artış ve gayrimenkul değerindeki 600 milyar dolarlık düşüş katkıda bulundu.

Aynı dönemde ABD hanelerinin borcu da %2,4 artarak yeni bir rekora ulaştı. Tüketici kredileri %3,3 ve konut kredileri (mortgage) %2,1 yükseldi.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.