EPDK: Benzin ve Motorinde Tek Fiyat Uygulaması

Pompalardaki fiyatlar tür fark etmeksizin eşit olacak.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) Kararıyla Farklılaştırılmış Akaryakıtlarda Fiyat Farkı Uygulaması Kaldırıldı

EPDK tarafından alınan kararla Resmi Gazete’de yayınlanan “8370 Sayılı Farklılaştırılmış Akaryakıtlara İlişkin Kurul Kararında Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kurul Kararı” yürürlüğe girdi.

Karar kapsamında, farklılaştırılmış akaryakıtlar için artık fiyat farkı uygulanmayacak. Kararın eklerinde yer alan “Farklılaştırılmış Akaryakıt Bilgi Formu” ve “Farklılaştırılmış Ürün Bilgilendirme Metni”nden fiyat farkıyla ilgili ifadeler kaldırıldı.

Söz konusu karar, 15 Mayıs 2024 tarihinde yürürlüğe girecek. EPDK yetkilileri, dağıtıcı lisansı sahiplerinin farklılaştırılmış akaryakıt satışına devam edebileceğini, ancak akaryakıt istasyonlarında aynı tür akaryakıtlarda birden fazla fiyat olmayacağını belirtti.

Bu kararın gerekçeleri arasında tüketici nezdindeki belirsizliklerin giderilmesi ve dağıtıcıların operasyonlarındaki kolaylık yer alıyor. Ayrıca, EPDK’nın petrol piyasası mevzuatına göre dağıtıcı lisansı sahiplerinin akaryakıtların özelliklerini iyileştirmek için katkı maddeleri kullanabileceği, ancak bu katkı maddelerinin EPDK’ya bildirilmesi ve gerekli izinlerin alınması yükümlülüklerinde herhangi bir değişiklik yapılmadığı vurgulandı.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.