Brent Petrolün Varil Fiyatı 83,11 Doları Aştı

Brent ham petrol şu an küresel piyasada 83,11 dolardan alınıp satılıyor.

Brent Petrol Fiyatları Düştü, Fed Tutanakları Bekleniyor

Dün 84,49 dolara kadar yükselen Brent petrolünün varil fiyatı, günü 83,71 dolar seviyesinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı, 10.07 itibarıyla kapanışa göre yüzde 0,72 düşüşle 83,11 dolar oldu. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 78,70 dolardan alıcı buldu.

Petrol fiyatları, piyasanın yönüne dair ipuçları vermesi beklenen ABD Merkez Bankası’nın (Fed) son toplantısına ilişkin yarın açıklayacağı tutanaklar öncesinde düşüşe geçti.

Fed’in bu yıl ilk faiz indirimini gerçekleştireceğine ilişkin iyimserlik sürerken, Fed yetkililerinin temkinli yönlendirmeleri ve indirime aceleci davranılmaması gerektiği açıklamaları petrol piyasalarında talep iştahını yavaşlatabilir.

Fed’in Denetimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Michael Barr, enflasyonun ilk çeyrekte hayal kırıklığı yarattığını ve para politikasını gevşetmek için gereken güveni sağlamadığını vurguladı. San Francisco Fed Başkanı Mary Daly, enflasyonun düşüp düşmediğinin net olmadığını ve faiz oranlarını ayarlamanın aciliyetinin bulunmadığını belirtti. Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester ise enflasyon risklerinin yukarı yönlü olduğunu kaydetti.

Piyasa oyuncuları, dünyanın en çok petrol tüketen ülkesi ABD’de talebe ilişkin bilgi edinmek için Amerikan Petrol Enstitüsü’nün gün içinde açıklayacağı ticari ham petrol stokları öngörüsünü bekliyor. ABD Enerji Enformasyon İdaresi resmi stok verilerini yarın açıklayacak.

Öte yandan, dünyanın önemli petrol üreticilerinden İran ve Suudi Arabistan’daki siyasi belirsizlikler fiyatları yukarı yönlü destekliyor. İran devlet televizyonu, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan’ın helikopter kazasında hayatını kaybettiğini duyurdu. Gözler, ülkede yapılacak seçimlere ve sürecin nasıl yürütüleceğine çevrildi.

Suudi Basın Ajansı, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz’in akciğer rahatsızlığı nedeniyle tedavi göreceğini açıklamasının ardından Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın Japonya’ya planlanan gezisi ertelendi.

Brent petrolde teknik olarak 84,41 ile 85,13 dolar aralığının direnç, 82,41 ile 81,69 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.