bp Devinden Çeyreklik Kar Kaybı: Yüzde 45 Düşüş

bp’nin 1. çeyrek kârı yıllık bazda %45 düşüşle hayal kırıklığı yarattı.

bp’nin İlk Çeyrek Finansal Sonuçları Açıklandı

bp, 2023’ün ilk çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı ve şirketin 2,7 milyar dolarlık kar elde ettiği bildirildi. Bu, geçen yılın aynı dönemindeki 5 milyar dolarlık kare göre %45’lik bir düşüşe işaret ediyor.

Piyasa analistlerinin 2,87 milyar dolarlık kar beklentisinden de düşük olan bu sonuç, gerileyen petrol ve gaz fiyatlarından ve ABD’deki bir rafineride yaşanan kesintilerden kaynaklanıyor.

Önceki çeyrekte 3 milyar dolarlık kar açıklayan bp, önümüzdeki üç aylık dönem için 1,75 milyar dolarlık hisse geri alım programını duyurdu.

bp Genel Müdürü Murray Auchincloss, ilk çeyrekte elde edilen güçlü sonuçlara ve stratejik ilerlemeye dikkat çekti. Ayrıca şirket bünyesinde sadeleştirme çalışmaları devam ettiğini ve dijital dönüşüm, tedarik zinciri etkinliği ve küresel yetenek merkezleri yoluyla 2026’nın sonuna kadar maliyetlerin en az 2 milyar dolar azaltılmasının hedeflendiğini belirtti.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.