Borsa İstanbul Günü Yükselişle Tamamladı

Borsa İstanbul, günü yüzde 2,43’lük bir yükselişle tamamladı.

Borsa İstanbul, günü yüzde 2,43’lük bir yükselişle tamamladı ve BIST 100 endeksi 8.929,88 puandan kapandı. Endeks, önceki kapanışa göre 211,77 puan artış gösterdi ve toplam işlem hacmi 84,1 milyar lira olarak gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 4,90, holding endeksi ise yüzde 1,73 değer kazandı.

Sektörler arasında bilişim endeksi yüzde 4,91’lik artışla en çok kazandıran olurken, spor endeksi yüzde 5,76’lık düşüşle en çok gerileyen sektör oldu.

Küresel piyasalarda, Japonya Merkez Bankası’nın yaklaşık 10 yıl aradan sonra negatif faiz dönemini sona erdirmesiyle birlikte fiyatlamalar zorlaşmaya devam ederken, yatırımcılar ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yarın açıklayacağı para politikası kararlarına odaklandı.

Fed’in yarın ve mayısta yapılacak toplantılarda politika faizini sabit bırakması beklenirken, haziranda ilk faiz indirimine başlayabileceği beklentileri azalıyor. Analistler, Fed Başkanı Jerome Powell’ın yapacağı açıklamaların bankanın gelecekteki adımlarına ilişkin ipuçları verebileceğini belirtiyor.

Yarın, yurt içinde tüketici güven endeksi, yurt dışında ise Fed’in faiz kararının yanı sıra Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde’ın açıklamaları, İngiltere’de enflasyon ve Avro Bölgesi’nde tüketici güven endeksi takip edilecek. Teknik olarak, BIST 100 endeksinde 8.700 ve 8.600 seviyelerinin destek, 9.000 puanın ise direnç konumunda olduğu belirtiliyor.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.