Borsa İstanbul’dan Tedbir Açıklaması: Üç Hisse ve Bir Yatırımcıya Önlemler Alındı

Borsa İstanbul, KAP’a gönderdiği açıklamada, üç hisse ve bir yatırımcıyla ilgili tedbir kararlarını duyurdu.

Borsa İstanbul tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) gönderilen açıklamada, belirli üç hisse senedi ve bir yatırımcıyla ilgili alınan tedbir kararları duyuruldu. Yapılan incelemeler sonucunda, aşağıdaki tedbirler uygulanacak:

  1. Akmerkez GYO (#AKMGY.E): Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında, Akmerkez GYO payları 20 Mart 2024 tarihli işlemlerden (seans başından) 19 Nisan 2024 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar kredili işlemlere konu edilmeyecek.
  2. Sodas Sodyum Sanayi (#SODSN.E) ve Üzertaş Boya (#UZERB.E): Sodas Sodyum Sanayi ve Üzertaş Boya payları 20 Mart 2024 tarihli işlemlerden (seans başından) 19 Nisan 2024 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar emir paketi tedbiri ile işlem görecek. Emir paketi tedbiri, “piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması”, “emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması” ve “emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması” uygulamalarını içermektedir.
  3. Süleyman Şenses: Hat-San Gemi İnşaa, Arsan Tekstil, Kimteks Poliüretan Sanayi, Meka Beton ve Esenboğa Elektrik Üretim hisselerindeki işlemleri nedeniyle Süleyman Şenses isimli yatırımcıya 20 Mart 2024 tarihinden itibaren 1 ay süreyle “Kredili İşlem Yasağı”, “Brüt Takas” ve “İnternetten Emir İletilmesinin Kısıtlanması” tedbirleri uygulanacak.

Bu tedbirler, Borsa İstanbul’un kararları çerçevesinde alınmış olup, ilgili hisse senetlerinde ve yatırımcı tarafında belirli bir süre boyunca uygulanacaktır.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.