Borsa Haftanın Başında Yükselişle Açıldı

BIST 100, yükselişle haftaya 9.794’ten başladı.

Açılışta Borsa İstanbul

Piyasa açılışında BIST 100 endeksi, önceki güne göre 101,28 puan ve yüzde 1,04 oranında artışla 9.794,74 puana ulaştı. Bankacılık endeksi yüzde 1,07, holding endeksi ise yüzde 0,79 yükseldi.

Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran, yüzde 1,98 ile taş toprak oldu. Tek kaybeden sektör ise yüzde 0,17 ile menkul kıymet yatırım ortaklığı oldu.

Küreselden Borsa’ya

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz indirimlerine ne zaman başlayacağı belirsizliği, küresel borsalarda varlık fiyatlarını etkiliyor. Türkiye’de bu belirsizliklerin yanı sıra bu hafta yoğun veri gündemi ve ABD’nin büyük teknoloji şirketlerinin bilançoları yatırımcıların odağında yer alıyor.

Uluslararası Görüşmeler

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ABD Hazine Bakan Yardımcısı Wally Adeyemo ile görüştü. Görüşmede, ticaretin ve yatırımların derinleştirilmesi, kara para aklama ve terörün finansmanıyla mücadele ile yaptırımların uygulanmasındaki ikili ilişkilerin güçlendirilmesi ele alındı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan da Washington’da Dünya Bankası ve Uluslararası Finans Kurumu (IFC) yetkilileriyle bir araya geldi. TCMB ile Brezilya Merkez Bankası arasında, merkez bankacılığı alanında iş birliğini geliştirmek için bir mutabakat zaptı imzalandı.

Yurtiçi Beklentiler

TCMB faiz kararı bu hafta yatırımcıların odak noktasında olacak. AA Finans’ın anketine katılan ekonomistler, TCMB’nin politika faizini yüzde 50’de sabit tutmasını bekliyor.

Teknik Analiz

Teknik açıdan BIST 100 endeksinde 9.800 ve 9.900 seviyeleri direnç, 9.700 ve 9.600 puan ise destek konumunda bulunuyor.

Bugünün Verileri

Bugün yurt içinde tüketici güven endeksi başta olmak üzere yoğun veri akışı bekleniyor. Yurt dışında ise ABD’de Chicago Fed ulusal aktivite endeksi, Avro Bölgesi’nde tüketici güven endeksi verileri ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde’ın konuşması takip edilecek.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.