Borsa Açılışta Yükseldi

BIST 100, günü %0,32 artışla 10.930,39’dan açtı.

Açılışta BIST 100 Endeksi Yükselişle Başladı

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, açılışta önceki kapanışa göre 35,13 puan ve yüzde 0,32 artış kaydederek 10.930,39 puana çıktı. Bankacılık endeksi yüzde 0,26 ve holding endeksi yüzde 0,15 değer kazandı.

Sektör Endekslerinde Performans

Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran, yüzde 0,93 ile bilişim oldu. En çok kaybeden ise yüzde 0,46 ile tekstil deri ortaklığı oldu.

Dünün Sonu, Tüm Zamanların En Yüksek Kapanışı

Dün alıcılı bir seyir izleyen Borsa İstanbul’da, BIST 100 endeksi günü yüzde 1,45 artışla 10.895,25 puandan tamamlayarak tüm zamanların en yüksek kapanışını gerçekleştirdi. Gördüğü en yüksek seviye rekoru da 11.088,01 puana taşındı.

Küresel Piyasalar ve Analist Görüşü

Analistler, küresel pay piyasalarında, ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin açıklamalarının ardından karışık bir seyir izlendiğini ifade etti. Bugün de Fed yetkililerinin açıklamalarının yanı sıra Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde’ın konuşmasının yatırımcıların odağında olacağı belirtildi.

Türkiye’nin Gündemi

Yurt içinde, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, enflasyonu düşürmeye kararlı olduklarını vurguladı. Şimşek, “Gelecek sene enflasyonu yüzde 14’e, bir sonraki sene de tek haneye düşürmek için maliye, para ve gelirler politikasında geri adım atmayacağız.” dedi.

Nvidia Finansal Sonuçları Bekleniyor

Küresel pay piyasalarında, Fed’in faiz indirimi beklentilerinin pozitif bir seyir oluşturmaya devam ettiği belirtildi. Bugün, yapay zeka alanında öncü şirket Nvidia’nın finansal sonuçlarının yatırımcıların odağına yerleştiği ifade edildi.

Yurt İçi Haber Akışı

Yurt içinde, Yapı ve Kredi Bankası’nın uluslararası bir müşteriye satılabileceği haberi BIST 100 endeksindeki yükselişte etkili oldu. Bankanın hisse fiyatı yüzde 9,97 artışla 37,96 lira ile tavan fiyattan işlem gördü. Koç Holding hisseleri de yüzde 7,3 yükseldi.

Koç Holding’den Açıklama

Koç Holding, yaptığı açıklamada, Yapı ve Kredi Bankası’ndaki hisselerinin satışı konusunda kamuya açıklama yapılacak bir gelişme bulunmadığını hatırlattı. Şirket, dışındaki bilgilere itibar edilmemesi gerektiğini bildirdi.

Teknik Analiz

Analistler, yurt içinde veri gündeminin sakin olduğunu, yurt dışında ise ABD’de 2. el konut satışları ve Fed toplantı tutanaklarının takip edileceğini belirtti. Teknik açıdan BIST 100 endeksinde 11.100 ve 11.200 seviyelerinin direnç, 10.700 ve 10.600 puanın ise destek konumunda olduğu kaydedildi.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.