Ticaret Bakanlığı: Sahte Servislere İki Yılda 15 Milyon Liraya Varacak Cezalar

Ticaret Bakanlığı’ndan 2 yılda sahte servislere 15 milyon TL ceza.

Sahte Yetkili Servislere Dikkat!

Bakanlık uyarıyor: Hemen ceza ödeyebilirsiniz!

Ticaret Bakanlığı’nın açıklamasına göre, tüketiciler özellikle kombi, beyaz eşya, klima ve cep telefonu tamir ve bakım işlemlerinde yetkili olmayan servislerin tuzağına düşebiliyor. Bu sahte servisler, yetkili oldukları izlenimi yaratarak hizmet sunuyor ve vatandaşları mağdur ediyor.

Bakanlık, bu soruna karşı hem denetimlerini yoğunlaştırmış hem de Reklam Kurulu aracılığıyla internet ve sosyal medya reklamlarını mercek altına almış. Son iki yılda, bu sahte servisler yaklaşık 15 milyon TL ceza ödemek zorunda kalmış durumda.

Vatandaşlara Önemli Uyarı: Sahte Servislerden Kaçının

Bakanlık, suç teşkil eden uygulamalar tespit edilmesi halinde ilgili kişiler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunuyor. Tüketicilerin mağduriyet yaşamaması için aşağıdaki önlemleri almaları gerekiyor:

Servis Bilgi Sistemi’ni (SERBİS) Kullanın:

Yetkili servis bilgilerine Ticaret Bakanlığı’nın www.servis.gov.tr adresindeki SERBİS sisteminden ulaşabilirsiniz.

İlk Sıradaki Reklamlara Aldanmayın:

İnternet aramalarında ilk sıralarda çıkan servislerin reklamları size güven vermemelidir. Bu servislerin üretici veya ithalatçı firmanın internet sitesinde veya SERBİS’te yer alıp almadığını mutlaka kontrol edin.

Firma Logolarına Dikkat Edin:

İnternet sitelerindeki firma logoları yanıltıcı olabilir. Servisin resmi olup olmadığını SERBİS üzerinden teyit edin.

Şikayetlerinizi İletin:

Sahte yetkili servislerle ilgili şikayetlerinizi Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) veya Ticaret Bakanlığı’nın web sitesi üzerinden iletebilirsiniz.

Denetimler ve Cezalar Sürüyor

Tüketicileri mağdur eden sahte yetkili servislere yönelik denetimler aralıksız olarak devam edecek ve gerekli idari cezalar uygulanmaya devam edilecek.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.