Bobby Kotick, TikTok’u Satın Almayı Planlıyor

Activision Blizzard’ın eski CEO’su Bobby Kotick’in, TikTok’u satın almak istediği haberleri gündemi salladı.

Aktivision Blizzard’ın Eski CEO’sundan Büyük Hamle

Activision Blizzard’ın eski CEO’su Bobby Kotick’in, TikTok’u satın almak istediği haberleri gündemi salladı. Kotick’in, geçen hafta bir konferans yemeğinde OpenAI CEO’su Sam Altman ve diğer potansiyel yatırımcılara TikTok’u satın alma fikrinden bahsettiği ve bu konuyu ByteDance İcra Kurulu Başkanı Zhang Yiming ile görüştüğü belirtiliyor.

TikTok’un ABD’deki geleceği belirsizliğini korurken, Kotick’in bu platformu satın almayı planlaması dikkat çekiyor. ABD’deki yasa tasarısı, TikTok’u yasaklama tehdidi altında olduğu gibi bir satış seçeneği de gündemde.

Kotick’in TikTok’a ilgisinin, son dönemde gündeme gelen “Yabancı Düşman Kontrollü Uygulamalardan Amerikalıları Koruma Yasası” adlı yasa tasarısıyla paralel olduğu belirtiliyor. Bu yasa tasarısı, TikTok’un Çin merkezli ana şirketi ByteDance’i altı ay içinde platformu satmaya zorluyor. Aksi takdirde, ABD’de uygulama mağazalarından kaldırılacak.

TikTok’un ABD’de yasaklanma tehdidi, Kotick’in bu platforma olan ilgisini artırmış gibi görünüyor. Ancak Kotick’in Activision Blizzard’ın geçmişine bakıldığında, şirketin liderliği altında yaşanan taciz ve cinsiyet ayrımcılığı iddiaları da dikkate alınmalıdır. Bu durum, Kotick’in TikTok’u satın alması durumunda da platformun geleceği hakkında endişelere neden olabilir.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.