Altın Fed Kararı Sonrası Düşüşte

Altın fiyatları, Fed’in bu yıl birden fazla faiz indirimi yapmasının beklenmediğine dair sinyal vermesinin ardından düşüşe geçti.

Fed Faiz İndirim Sinyalleri ve Altın Fiyatları

Altın fiyatları, Fed’in bu yıl birden fazla faiz indirimi yapma olasılığının düşük olduğunu işaret etmesiyle düşüşe geçti. ABD Merkez Bankası, politika faizini 23 yılın en yüksek seviyesinde tutarak değişiklik yapmadı. Fed yetkilileri, Mart ayındaki üç indirim tahmini yerine, 2024’te yalnızca bir faiz indirimi beklediklerini açıkladı.

Spot Altında Düşüş

Fed’in kararının ardından altının üç günlük yükselişi sona erdi. Spot altın, önceki üç seansta yaklaşık yüzde 1,4 artış kaydettikten sonra haftanın dördüncü işlem gününde yüzde 0,4 düşüşle ons başına 2.316 dolara geriledi. Bu düşüşle birlikte gram altın da ons altın ve Dolar/TL kuru üzerinden hesaplandığında 2.405 TL seviyesine indi.

Altının Yıl İçindeki Performansı

Altın, bu yıl merkez bankaları ve Çinli tüketicilerin güvenli liman arayışıyla yüzde 12 değer kazanmıştı. Ancak, Fed’in yakın zamanda parasal genişlemeye geçeceği beklentisinin, inatçı enflasyon verileri nedeniyle zayıflamasıyla altın, geçen ayki rekor seviyesinden yüzde 5’in üzerinde düşüş yaşadı.

Piyasaların Beklentileri

Altın yatırımcıları bugün ABD’deki haftalık işsizlik maaşı başvuruları ve ÜFE verilerini izliyor olacaklar.

4o

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.