ABD Üretici Fiyatları Beklentileri Aştı

ABD ÜFE Şubatta aylık %0,6 ve yıllık %1,6 artarak tahminleri aştı.

ABD ÜFE’si Şubat Ayında Beklentilerin Üzerinde Arttı

ABD Çalışma Bakanlığı tarafından açıklanan Şubat ayı ÜFE (Üretici Fiyat Endeksi) verilerine göre, ÜFE bir önceki aya kıyasla yüzde 0,6 ile Ağustos 2023’ten bu yana en yüksek artışını kaydetti. Piyasa beklentisi ÜFE’nin aylık bazda yalnızca yüzde 0,3 artmasıydı

Ocak ayında yüzde 0,3 artan ÜFE, yıllık bazda ise Şubat ayında yüzde 1,6 yükseldi. Beklentiler, ocak ayında yüzde 1,1 olan yıllık artış oranının Şubat ayında da benzer bir düzeyde kalacağını gösteriyordu.

Gıda ve enerji fiyatlarını hariç tutan çekirdek ÜFE de beklentileri aştı. Çekirdek ÜFE, şubatta aylık bazda yüzde 0,3, yıllık bazda ise yüzde 2 arttı. Piyasa beklentileri, aylık artışın yüzde 0,2, yıllık artışın ise yüzde 1,9 olacağı yönündeydi. Çekirdek ÜFE, ocak ayında aylık bazda yüzde 0,5, yıllık bazda yüzde 2 artmıştı

ÜFE, üretimde kullanılan girdi fiyatlarını ölçerek nihai ürün fiyatlarına ve genel enflasyona dair ipuçları vermektedir. ABD Merkez Bankası, ÜFE de dahil tüm enflasyon göstergelerini yakından takip etmektedir.

ABD İşsizlik Maaşı Başvuruları Beklentilerin Altında

ABD Çalışma Bakanlığı tarafından açıklanan haftalık işsizlik maaşı başvuru verilerine göre, 9 Mart ile biten haftada ilk kez işsizlik maaşı başvurusunda bulunanların sayısı 209 bin olarak gerçekleşti. Piyasa beklentileri 218 bin başvuru idi.

Önceki haftanın işsizlik maaşı başvuru verisi 217 binden 210 bine revize edildi. Geçen hafta itibarıyla 4 haftalık ortalama işsizlik maaşı başvuru sayısı 500 azalarak 208 bine geriledi.

Süregelen işsizlik maaşı başvuru sayısı ise 2 Mart ile biten haftada 17 bin kişi artarak 1 milyon 811 bine çıktı.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.