AB, IMF’ye Georgieva için Destek Sinyali Veriyor

AB ülkeleri, Georgieva’nın IMF başkanlığı için destek verdi.

AB Maliye Bakanları Kristalina Georgieva’ya IMF Başkanı İçin Destek Verdi

Belçika Maliye Bakanı Vincent Van Peteghem, AB ülkelerinin maliye bakanlarının Brüksel’de gerçekleştirdikleri toplantının ardından açıklamalarda bulundu.

Peteghem, IMF Başkanı Kristalina Georgieva’nın geçen hafta ikinci bir görev süresi için adaylığını açıkladığını hatırlattı. Bugünkü toplantıda tüm AB ülkelerinin Georgieva’ya destek verdiğini ifade etti.

Peteghem, Georgieva’nın son yıllarda yaşanan krizlerde güçlü bir liderlik sergilediğine ve ona güvendiklerine vurgu yaptı. Sürecin IMF İcra Direktörleri Kurulu’nda devam edeceğini belirten Peteghem, Georgieva’yı ikinci dönem için desteklemekten mutluluk duyduklarını dile getirdi.

Georgieva’nın beş yıllık görev süresi bu yıl eylül ayında sona erecek. IMF geleneğine göre, başkan Avrupa ülkeleri tarafından seçiliyor. 1953’te Bulgaristan’da doğan Georgieva, daha önce AB Komisyonu üyeliği ve Dünya Bankası’nda üst düzey yöneticilik görevlerinde bulunmuştu.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.