YTM Giriş Aidatı Rekor Seviyeye: 10 Milyon Lira

YTM giriş aidatı 50.000’den 10.000.000 TL’ye yükseltildi.

SPK YTM Yönetmeliğinde Değişiklikler: Giriş Aidatı Artırıldı

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Yatırımcı Tazmin Merkezi (YTM) yönetmeliğinde değişiklikler yaptı. Yönetmelik, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Buna göre, YTM’ye katılım için gereken giriş aidatı 50.000 TL’den 10.000.000 TL’ye yükseltildi. Aidat, 213 sayılı Vergi Usul Kanunu’na göre her yıl açıklanan yeniden değerleme oranına göre ayarlanacak.

Zaman Aşımı Tutarları Güncellendi

Değişikliklerle, bir sonraki takvim yılında zaman aşımına uğrayıp YTM’ye devredilecek tutarlar da güncellendi. Bu tutarlar;

  • 250 TL ve üzeri (önceden 100 TL ve üzeri)
  • 5.000 TL ve üzeri (önceden 2.000 TL ve üzeri)

Zaman Aşımına Uğrayan Emanetlerin İlanı

Bir sonraki takvim yılında zaman aşımına uğrayacak her türlü emanet ve alacaklar, tutarlarına bakılmaksızın her yılın Nisan ayından sonraki takvim yılı sonuna kadar yatırım kuruluşlarının internet sitelerinde liste halinde ilan edilecek. Listelerde, zaman aşımına uğrayacak tarihler de yer alacak.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.