Yapı Kredi Hisseleriyle Borsada Hareketlilik

BIST 100 Endeksi Rekor Seviyeye Yükseldi BIST 100 endeksi, Yapı Kredi’nin yüzde 61,2’sinin First Abu Dhabi Bank’a satılacağı yönündeki haber akışının etkisiyle 11 bin seviyesini test etti. Bu haber, borsada…

BIST 100 Endeksi Rekor Seviyeye Yükseldi

BIST 100 endeksi, Yapı Kredi’nin yüzde 61,2’sinin First Abu Dhabi Bank’a satılacağı yönündeki haber akışının etkisiyle 11 bin seviyesini test etti. Bu haber, borsada Yapı Kredi ile ilgili hareketliliği artırdı ve endekse yeni bir rekor getirdi.

Koç Holding ve Yapı Kredi’nin Durumu

Reuters’ın haberine göre Koç Holding, sahip olduğu Yapı Kredi Bankası hisselerinin satışı için First Abu Dhabi Bank ile ileri aşama görüşmelere geçerken, konuya yakın bir kaynak fiyat konusunda sıkı pazarlık yürütüldüğünü ve anlaşma sağlanması halinde işlem büyüklüğünün 8 milyar dolar seviyelerinde olabileceğini belirtti.

Reuters’a bilgi veren konuya yakın üç kaynak görüşmelerin ileri aşamada olduğunu ifade ederken, bir kaynak Koç Grubu’nun elindeki yüzde 61,2 Yapı Kredi hissesi için yaklaşık 8.5 milyar dolar istediğini, karşı tarafın ise bunun 1 milyar dolar altında teklif verdiğini, pazarlıkların buna odaklandığını söyledi.

Koç Holding Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yaptığı açıklamada ön görüşmelerin olduğunu doğrularken, şu aşamada kamuya bir açıklama gerektirecek durum olmadığını belirtti.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.