Yabancı Yatırımcılardan Rekor Tahvil Alımı

Yabancı yatırımcılar, Türk tahvillerine 10 Mayıs haftasında rekor düzeyde ilgi göstererek 2,83 milyar dolarlık net alım gerçekleştirdi.

Türk Tahvillerine Artan Yabancı İlgi

Yabancı yatırımcılar, 10 Mayıs haftasında Türk tahvillerine rekor düzeyde ilgi göstererek 2,83 milyar dolarlık net alım gerçekleştirdi. Bu, Türk varlıklarına olan yabancı ilgisinin zirveye ulaştığı bir haftayı işaret ediyor.

Tahvillerde Rekor Yabancı Alımı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın verilerine göre, yabancı yatırımcıların Türk tahvillerindeki net alımları 2,83 milyar doları buldu ve bu, tahvillerde rekor seviyede bir yabancı alımı olarak kaydedildi.

Hisselerde Artan Yabancı İlgisi

Aynı dönemde, yabancıların hisse senetlerinde de 85 milyon dolarlık net alım yaptığı gözlemlendi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın İhaleleri ve Yabancı İlgi

Hazine ve Maliye Bakanlığı, geçen hafta 5 yıl vadeli TÜFE’ye endeksli tahvil, 9 yıl vadeli tahvil, 2 yıl vadeli tahvil ve 11 ay vadeli bono ihalelerini başarıyla gerçekleştirmişti. Bu ihalelerde toplamda 48,2 milyar TL’lik borçlanma sağlanmıştı ve bu ihalelere yabancıların büyük ilgi gösterdiği vurgulanmıştı.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.