ABD Enflasyonu Nisanda Beklentileri Aşıyor, %3,4’e Ulaşıyor

TÜFE Nisan’da beklentinin altında arttı: %0,3 aylık, %3,4 yıllık.

ABD’de Nisan Ayı Tüketici Enflasyonu Beklentileri Aştı

ABD Çalışma Bakanlığı, Nisan ayı tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verilerini açıkladı. Açıklanan verilere göre Amerikalı tüketicilerin yaşam maliyeti, Nisan’da bir önceki aya kıyasla %0,3 arttı. Bu artış, Mart ayında olduğu gibi aylık bazda beklenen %0,4’lük artışın altında kaldı.

Yıllık bazda ise TÜFE, beklentilere paralel olarak Nisan’da %3,4 ile Mart ayındaki %3,5’lik oranına yakın bir artış gösterdi.

Barınma ve Benzin Fiyatlarındaki Artış Öne Çıktı

Nisan ayında barınma endeksi %0,4, benzin fiyatları ise %2,8 arttı. TÜFE’deki aylık artışın %70’inden fazlası bu iki kalemdeki artışlardan kaynaklandı.

Enerji endeksi Nisan’da %1,1 artarken, gıda endeksi sabit kaldı. Ulaşım fiyatlarının da aynı dönemde %0,9 arttığı görüldü.

Çekirdek Enflasyon Beklentiler Dahilinde Gerçekleşti

Enerji ve gıda fiyatlarındaki değişkenliği dışarıda bırakan çekirdek TÜFE, Nisan’da aylık %0,3, yıllık %3,6 artış kaydetti. Bu artışlar, beklentilerle uyumluydu.

Çekirdek enflasyon, Mart ayında aylık %0,4, yıllık %3,8 olmuştu.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.