Türkiye’nin 5 Yıllık CDS’si Rekor Düşüşe Ulaştı

Türkiye’nin CDS’si 5 yılın en düşük seviyesi olan 281,75 baz puana geriledi.

Türkiye Ekonomisine Güven Artıyor

Ekonomi yönetiminin uyguladığı önlemler, Türkiye ekonomisindeki belirsizlikleri azaltarak TL varlıklara olan ilgiyi artırıyor. Bu adımlar uluslararası alanda da karşılık buluyor.

Faiz Artışı ve Enflasyonla Mücadele

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), mayıs ayından bu yana enflasyonla mücadelesini pekiştirmek için politika faizini %8,50’den %50’ye yükseltti. Ekonomi yönetimi de enflasyonla mücadelesindeki kararlılığını vurguladı.

Dış Finansman ve Güven

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye ekonomisine duyulan artan güven ve öngörülebilirliğin dış finansman sağlamaya olumlu etki ettiğini ifade etti. 2023 yılının ilk 5 ayında net portföy çıkışı yaşanırken, Haziran 2023-Şubat 2024 döneminde net portföy girişi gerçekleşti.

CDS’de Gerileme ve Kredi Notu Artışları

Türkiye’nin 5 yıllık kredi risk primi (CDS), 282 baz puanın altına düşerek 281,75 puana geriledi. Analistler, CDS’deki bu gerilemenin uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye’nin kredi notuna ilişkin değerlendirmelerinde de olumlu değişikliklere yol açtığını belirtiyor.

Kredi Notunda Yükselmeler

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P, Türkiye’nin kredi notunu “B”den “B+”ya yükseltti ve kredi notu görünümünü “pozitif” olarak korudu. Moody’s ise ocak ayında Türkiye’nin kredi notu görünümünü “durağan”dan “pozitif”e çevirdi. Fitch Ratings ise mart ayında Türkiye’nin kredi notunu “B”den “B+”ya yükseltirken, not görünümünü “durağan”dan “pozitif”e değiştirdi.

Öngörüler ve Sürdürülebilirlik

Analistler, enflasyonda kalıcı bir düşüş, cari açıkta bir gerileme ve sürdürülebilir bir ekonomik yolun sağlanması halinde kredi notlarındaki artışların devam edebileceğini belirtiyor. Moody’s’in 19 Temmuz’daki Türkiye değerlendirmesinde de bir not artışı öngörülüyor.

Borsa Istanbul’da Rekor

Bu arada Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, %1’lik bir artışla 103.375,74 puana yükselerek rekor seviyeye ulaştı.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.