SPK’dan İki Yeni Halka Arz Onayı-17 Mayıs 2024

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Özyaşar Tel ve Galvanizleme Sanayi AŞ ile Onur Yüksek Teknoloji AŞ’nin ilk halka arzını onayladı.

İlk Halka Arz Onayları ve Sermaye Artırımları

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Özyaşar Tel ve Galvanizleme Sanayi AŞ ile Onur Yüksek Teknoloji AŞ’nin ilk halka arzını onayladı. Özyaşar Tel ve Galvanizleme Sanayi AŞ’nin hisse başına 28 TL, Onur Yüksek Teknoloji AŞ’nin hisse başına 49,50 TL fiyatla halka arzına onay verdi. Ayrıca, Birko Birleşik Koyunlular Mensucat Ticaret ve Sanayi AŞ’nin 20 milyon TL’lik bedelli sermaye artırımı ile Zedur Enerji Elektrik Üretim AŞ’nin 149 milyon 750 bin TL ve Sanica Isı Sanayi AŞ’nin 465 milyon TL tutarındaki bedelsiz sermaye artırımlarına onay verdi. Bunun yanı sıra, Sasa Polyester Sanayi AŞ ve Derlüks Yatırım Holding AŞ’nin tahsisli sermaye artırımı başvurusunu kabul etti. Ayrıca, Atılım Faktoring AŞ’nin 50 milyon TL, İş Faktoring AŞ’nin 1 milyar TL, QNB Finans Faktoring AŞ’nin 500 milyon TL, ZİP Finansman AŞ’nin 40 milyon TL, Fiba Faktoring AŞ’nin ise 325 milyon TL tutarındaki borçlanma aracı ihracı başvurusunu onayladı.

Diğer Kararlar ve İncelemeler

SPK ayrıca, Trive Portföy Yönetimi AŞ Trive Girişim Sermayesi Yatırım Fonu’nun kuruluşuna izin verdi.

Plastikkart Akıllı Kart İletişim Sistemleri Sanayi ve Ticaret AŞ pay piyasasında yapılan işlemleri inceledi ve bir kişiye 12 milyon 707 bin 856,10 TL idari para cezası uyguladı. Ayrıca, izinsiz sermaye piyasası faaliyetlerinde bulunduğu tespit edilen 12 telefon hattı sahibi ile 12 kişiye ve 9 ayrı internet sitesi içerik sağlayıcısına suç duyurusunda bulunma kararı aldı.

Ayrıca, Türkiye’de yerleşik kişilere yönelik olarak yurt dışında kaldıraçlı işlem yaptırıldığı tespit edilen 54 internet sitesine erişimin engellenmesi için hukuki işlemlerin başlatılmasına karar verdi.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.