SPK’dan İki Şirkete İlk Halka Arz Yeşil Işığı

SPK, Seğmen Kardeşler ve Efor Çay’ın halka arzını onayladı.

SPK’dan Halka Arz ve Diğer Onay Kararları

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Seğmen Kardeşler Gıda Üretim ve Ambalaj Sanayi A.Ş.’nin 30 TL ve Efor Çay Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin 14,50 TL pay başına halka arzını onayladı.

Çan2 Termik A.Ş.’nin 7 milyon TL tutarındaki bedelsiz pay ihracına da onay veren Kurul, Turkrent Operasyonel Kiralama A.Ş.’nin 250 milyon TL, Q Yatırım Bankası A.Ş.’nin 500 milyon TL, Tv8 TV Yayıncılık A.Ş.’nin 600 milyon TL ve Destek Yatırım Bankası A.Ş.’nin 250 milyon TL tutarındaki borçlanma aracı ihracı başvurularını da onayladı.

Bunun yanı sıra, Aktif Bank Sukuk Varlık Kiralama A.Ş.’nin 650 milyon TL ve Emlak Varlık Kiralama A.Ş.’nin 500 milyon TL’lik yönetim sözleşmesine dayalı kira sertifikası ihracı da onaylandı.

SPK, RE-PIE Portföy Yönetimi A.Ş.’nin Larinda Smart Energy Technology Girişim Sermayesi Yatırım Fonu, Ziraat Portföy Yönetimi A.Ş.’nin Plan S Uydu ve Uzay Teknolojileri Girişim Sermayesi Yatırım Fonu, Tera Portföy Yönetimi A.Ş.’nin Hisse Senedi Şemsiye Fonu, Tera Portföy Yönetimi A.Ş.’nin Değişken Şemsiye Fonu ve Tera Portföy Yönetimi A.Ş.’nin Borçlanma Araçları Şemsiye Fonu’nun kurulmasına ve katılma paylarının ihracına ilişkin ihraç belgesinin onaylanmasına da izin verdi.

Suç Duyuruları ve İdari Para Cezaları

SANFM pay piyasasında yapılan işlemlerle ilgili inceleme sonucunda 5 kişiye toplam 4 milyon 539 bin 920 TL idari para cezası uygulandı. Kurul ayrıca, Türkiye’de yerleşik kişilere yönelik olarak internet üzerinden yurt dışında kaldıraçlı işlem yaptırıldığı belirlenen 21 internet sitesine erişimin engellenmesi için hukuki işlemlerin başlatılmasına karar verdi.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.