S&P: Fed’in Aralık’ta Faiz İndirimine Gözü Dikildi

Fed’in aralıkta faiz indirimine başlaması bekleniyor (S&P)

S&P Global Ratings, ABD Faiz Oranı Tahminlerini Güncelledi

S&P Global Ratings, son ekonomik veriler ve diğer gelişmeler ışığında ABD faiz oranı tahminlerini gözden geçirdiğini açıkladı.

Açıklamada, Federal Rezerv’in (Fed) para politikasını gevşetmeye yönelik koşulların sonbahardan önce oluşması beklenmiyor. Bu nedenle, Fed’in Aralık ayında faiz indirimi döngüsüne başlaması öngörülüyor.

Son haftalarda açıklanan veriler, ABD ekonomisinin ilk çeyrekte güçlü bir ivme yakaladığını gösteriyor. Ancak geçen yılki dezenflasyon eğilimi de sona ermiş durumda.

S&P Global Ratings açıklamasında, “Fed’in, aylık çekirdek enflasyonun yavaşladığını gösteren bir dizi veri görmedikçe faiz indirimine gitmeyeceğini düşünüyoruz” denildi.

Açıklama, son enflasyon verilerindeki artışa rağmen, geçen yılki dezenflasyon eğiliminin devam ettiğini vurguluyor. Bu nedenle, Fed’in bu yıl faiz artırımına ihtiyaç duyması beklenmiyor.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.