Kur Korumalı Mevduatlarda Düşüş Hızlanıyor

on iki haftada kur korumalı mevduatlarda hızlı bir çözülme yaşandı.

Kur Korumalı Mevduatlardaki Ani Çözülme

Kurda istikrarlı seyir sonrası, kur korumalı mevduatlarda (KKM) çözülmenin hızlandığı gözlemlendi. Uzun bir süredir yatay seyreden KKM, son iki haftada hızlı bir düşüş yaşadı.

BDDK Verileri

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, 10 Mayıs haftasında kur korumalı mevduatlarda 36,4 milyar TL’lik bir azalma kaydedildi ve KKM toplamı 2,2 trilyon TL’nin altına indi. Bu düşüş, KKM’de yaklaşık üç aylık dönemin en hızlı gerilemesi olarak kayıtlara geçti.

Mevduat Paylarındaki Değişim

Son sekiz ayda Türk lirası mevduatlarının oranı yüzde 32’den yüzde 44’e yükselirken, KKM’nin payı yüzde 26’dan yüzde 14’e geriledi. Kur korumalı mevduatlarda en yüksek seviye 3,4 trilyon TL olarak kaydedilmişti. Aynı dönemde döviz mevduatlarında da azalma dikkat çekti.

Kur Korumalı Mevduatlarda Düşüş Hızlanıyor
Kur Korumalı Mevduatlarda Düşüş Hızlanıyor

TCMB Verileri

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) verilerine göre, yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı 10 Mayıs haftasında 3,2 milyar dolar azalarak 172,6 milyar dolara düştü. Parite etkisinden arındırılmış verilerde düşüşün 4,3 milyar dolar olduğu belirtildi. Parite etkisinden arındırılmış verilere göre, gerçek kişilerin döviz mevduatında 2,2 milyar dolar, tüzel kişilerin döviz mevduatında ise 2,09 milyar dolarlık bir azalma görüldü.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.