Altın ve Bakır Fiyatları Rekor Seviyelere Ulaştı

Altın Yeni Zirveye Yükseldi Bu yıl Fed’in parasal gevşemeye başlayacağı beklentisi ve helikopter kazasının jeopolitik risk yaratacağı düşüncesiyle altın rekor seviyeye yükseldi. Asya işlemlerinde ons altın %1,1 artışla 2.440 dolara…

Altın Yeni Zirveye Yükseldi

Bu yıl Fed’in parasal gevşemeye başlayacağı beklentisi ve helikopter kazasının jeopolitik risk yaratacağı düşüncesiyle altın rekor seviyeye yükseldi. Asya işlemlerinde ons altın %1,1 artışla 2.440 dolara çıkarak yeni bir rekora imza attı.

Bakır Fiyatları da Arttı

Sydney merkezli ABC Refinary’nin küresel başkanı Nicholas Frappell, İran kaynaklı haberlere dikkat çekerek Asya’daki düşük likidite seviyeleri nedeniyle yatırımcıların pozisyonlarını azaltmaktan kaçındıklarını belirtti.

Cuma günü Comex vadeli işlemleri, hedge fonlarının altın pozisyonlarını üç haftanın en yüksek seviyesine çıkardığını gösterdi. Ayrıca, kısıtlı arz beklentileriyle birlikte bakır fiyatları da yeni bir zirveye ulaştı. LME vadeli piyasasında bakır %4,1 artarak 11.104,5 dolara yükseldi ve rekor kırdı.

Comex Borsası’ndaki açığa satışlar ABD’ye bakır sevkiyatını hızlandırırken, Jinrui Futures Analisti Gong Ming’e göre bu durum diğer bölgelerdeki bakır arzını daraltıyor. Ming, Çin bakır piyasasında envanter azalışı yaşanabileceğini ifade etti.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.