Koton’un Halka Arzıyla Borsa İstanbul Şenlendi

Koton, Borsa İstanbul’da gong çalarak halka arzını duyurdu!

Koton, Borsa İstanbul’da İşlem Görmeye Başladı

30 Nisan-3 Mayıs tarihleri arasında talep toplama sürecini tamamlayan kadın giyim markası Koton, 4 Mayıs tarihinden itibaren Borsa İstanbul Yıldız Pazar’da “KOTON” koduyla işlem görmeye başladı.

Halka Arz:

İş Yatırım liderliğinde ve Ak Yatırım eş liderliğinde oluşturulan konsorsiyum aracılığıyla gerçekleştirilen halka arza yurt içi bireysel yatırımcılar ve şirket çalışanlarından 1,4 kat, yurt içi kurumsal yatırımcılardan ise 4,8 kat talep geldi.

Halka Arz Gelirinin Kullanımı:

Koton, büyüklüğü 4 milyar 166 milyon 300 bin lira olan halka arzdan elde edilen gelirin %30-40’ını yurt içi ve dışı mağaza açılışları ve yenilemeleri, depo otomasyon yatırımları ve bilgi teknolojileri yatırımları için; %60-70’ini ise büyüme amaçlı ürün alımlarına yönelik işletme sermayesi finansmanı için kullanacak.

Borsa İstanbul Genel Müdürü Korkmaz Ergun’un Açıklaması:

Borsa İstanbul Genel Müdürü Korkmaz Ergun, törende yaptığı konuşmada Koton’un bir marka inşasının ve girişimciliğin güzel örneklerinden olduğunu belirterek, “Koton, bugün Borsamızda işlem görmeye başlayarak sadece hedeflerini gerçekleştirebilmek için ihtiyaç duyduğu uzun vadeli finansmana erişmekle kalmamış, aynı zamanda bu başarılı iş modelinin ve markasının büyümesine ve gelişmesine katkı sağlayacak çok önemli bir adım atmıştır” dedi.

Koton Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Yılmaz’ın Açıklaması:

Koton Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Yılmaz, halka arzın tarihi bir gün olduğunu belirterek, “Koton’un hisselerinin Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlamasıyla bizler için yepyeni bir dönem başlıyor. Hedeflerimiz, hayallerimiz, sorumluluğumuz büyük. Şu anda 70 ülkede varız. Hedefimiz, daha fazla ülkede daha fazla tüketiciyle buluşmak. Türkiye’nin moda markası olan Koton’un dünyanın moda markası olması için çalışacağız ve birlikte başaracağız” dedi.

Katılımcılar:

Törene Koton Yönetim Kurulu Üyesi Gülden Yılmaz, Koton Üst Yöneticisi (CEO) A. Bülent Sabuncu, İş Yatırım Menkul Değerler Genel Müdürü Kenan Ayvacı, konsorsiyum eş lideri olan Ak Yatırım Menkul Değerler’in Genel Müdürü Mert Erdoğmuş, şirket yetkilileri ve davetliler katıldı.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.