KOSGEB’den 8.000+ Kadına İşletme Kurma Desteği

KOSGEB, 2023’te 8.250 kadın girişimcinin iş kurmasına destek verecek.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü ile Kadın Girişimcilerine Destekler

Devlet, kadın girişimcilerin desteklenmesi ve eğitilmesi için çalışmalarını aralıksız bir şekilde sürdürüyor. Kadınlara özel destekler, istihdamı artırma ve girişimcilik kültürünü geliştirme hedefleriyle sunuluyor.

KOSGEB Destekleri

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), kadın girişimciler için “İleri ve Geleneksel Girişimci Destekleri” programı kapsamında aşağıdaki destekleri sağlıyor:

  • Program destek miktarına ek olarak kadın girişimcilere 5.000 TL katkı
  • İşletme Geliştirme Destek Programı-Nitelikli Personel İstihdam Desteği ile kadın personel istihdamı için destek oranına %20 ekleme
  • KOBİ Finansman Destek Programı’nda işletme ve makine ekipmanı kredilerinde üst limit kadın girişimciler için 70.000 TL

Diğer Destekler

KOSGEB desteklerinin yanı sıra, kadınların gelir elde etmeleri, iş gücüne katılmaları ve girişimcilik kültürünün gelişmesi için 81 ilde çeşitli faaliyetler yürütülüyor.

  • Kadın girişimciliğinin tanıtılması ve teşvik edilmesi
  • Başkanlığın destek programlarıyla 2023 yılında 8.250 kadın girişimcinin işletme kurması hedefleniyor.
  • Bu yıl kadınların girişimcilik destekleri içindeki payının %26,5’e çıkarılması öngörülüyor.

Eğitim Destekleri

Girişimcilik eğitimlerine katılan kadınların sayısı 2022 yılında 49.283’e ulaştı. Eğitimlere katılıp katılım belgesi almaya hak kazanan kadınların sayısı giderek artıyor.

Yılın Kadın Girişimcisi Ödülü

2012’den beri her yıl düzenlenen KOBİ ve Girişimcilik Ödülleri’nde “Yılın Kadın Girişimcisi Ödülü” ile kadın girişimcilerin farkındalığı artırılıyor ve başarıları teşvik ediliyor.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.