HAVELSAN’ın Simülatör Ustası Tescilli!

THY için HAVELSAN’ın A320 FFS’si EASA Level D onayı aldı.

HAVELSAN, Airbus A320 Tam Uçuş Simülatörü için EASA Level D Sertifikası Aldı

Türk savunma sanayi devi HAVELSAN, simülatör üretimi konusundaki uzmanlığını bir kez daha kanıtladı. Şirket, Türk Hava Yolları (THY) için geliştirdiği Airbus A320 Tam Uçuş Simülatörü, Avrupa Havacılık Güvenlik Ajansı (EASA) tarafından Level D sertifikasına layık görüldü.

Bu sertifika, HAVELSAN’ın küresel hava yolu ve pilot eğitim sektörüne dünya standartlarında Türk yapımı pilot eğitim ekipmanları sağlayabileceğini göstermektedir. HAVELSAN Genel Müdürü Mehmet Akif Nacar, sertifika ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bu sertifika, 2024 yılının ilk A320 Tam Uçuş Simülatörünün EASA sertifikasını almasıyla duyduğumuz heyecanı yansıtıyor. Bu, Türk Hava Yolları ile simülatör eğitim altyapısını dünya standartlarına yükseltme konusundaki ortak kararlılığımızı sembolize ediyor.”

HAVELSAN, 2024’ten itibaren hava yolları ve simülatör eğitim merkezlerine yönelik faaliyetlerini ve desteğini artıracağını duyurdu. Şirket, yılda 8 adede kadar tam uçuş simülatörü üretme yeteneğinin yanı sıra, esnek yöntemlerle simülatör eğitim merkezi operasyonlarının genişletilmesi için hava yollarıyla iş birliği yapmayı planlamaktadır.

HAVELSAN ayrıca, Uluslararası Havacılık Eğitim Merkezi (IFTC) ile yakın zamanda imzaladığı iş birliği sözleşmesini de kamuoyuna duyurdu.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.