Havayolu Endüstrisi, 30,5 Milyar Dolarlık Rekortmen Kara Yelken Açıyor

IATA: Havayolları 30,5 milyar $ kar bekliyor.

IATA: Hava Taşımacılığı Sektörü Kar Beklentilerini Yükseltti

Küresel hava taşımacılığı endüstrisinin önde gelen kuruluşu IATA, sektörün finansal görünümünü değerlendiren bir rapor yayınladı.

Son Beklentiler:

  • Hava yolu şirketlerinin kar beklentileri, Aralık 2023’teki öngörüden 25,7 milyar dolara yükseltilerek 30,5 milyar dolara çıktı. Bu artış, Avrupa’daki son grevlere rağmen temel işçilik maliyetlerinin kontrol altında tutulmasına bağlandı.

Gelir ve Giderler:

  • Hava taşımacılığı şirketlerinin gelirlerinin bu yıl %9,7 artarak 996 milyar dolara ulaşması öngörülüyor.
  • Toplam harcamaların da %9,4 artarak 936 milyar dolara yükselmesi bekleniyor.

Yolcu ve Kargo Hacmi:

  • 2024’te toplam yolcu sayısının 4,96 milyara ulaşarak rekor kırması tahmin ediliyor.
  • Hava kargo hacminin bu yıl 62 milyon tona çıkması bekleniyor.

IATA Genel Direktörünün Açıklamaları:

IATA Genel Direktörü Willie Walsh, “Belirsizliklerin arttığı bir dünyada hava yolu şirketleri karlılıklarını artırmaya devam ediyor. 2024’te beklenen 30,5 milyar dolarlık net kar, Kovid-19 salgını sırasındaki kayıpları telafi eden büyük bir başarı.” ifadelerini kullandı.

Walsh, havacılığın “bireyler ve ekonomilerin hedefleri ve refahı için hayati önem taşıdığını” ve “hava yolu sektörünün sürdürülebilir kar yolunda ilerlediğini” vurguladı.

Sürdürülebilir Karlılık:

IATA, hava yolu sektörünün karlılığını ve mali dayanıklılığını artırmak için daha fazla çaba gerektiğini belirtti. Sektör, Kovid-19 salgınının ilk yılında 140 milyar dolarlık zarar etmişti.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.