Günün Hisseleri: Düzeltme Tamamlandı mı?

ABD hisse senedi endeksleri, hafta boyunca zayıf seyir gösterdikten sonra toparlanma eğiliminde. Dün günü pozitif tamamlayan endeksler, hafif alıcılı bir başlangıç yapmaya hazırlanıyor.

ABD Endeksleri Toparlanma Gösteriyor

ABD hisse senedi endeksleri, hafta boyunca zayıf seyir gösterdikten sonra toparlanma eğiliminde. Dün günü pozitif tamamlayan endeksler, hafif alıcılı bir başlangıç yapmaya hazırlanıyor. Özellikle teknoloji hisselerindeki iyileşme, endeksin toparlanmasında önemli bir etken olarak belirtiliyor.

Yatırımcılar, dün Fed Başkanı Powell’ın yarıyıl sunumunda yapacağı açıklamaları bekliyordu. Powell, politika faizinin sıkılaştırma döngüsünün zirvesinde olduğunu belirtmesine rağmen, Fed’in faiz oranlarını düşürmeye hazır olmadığını vurguladı. Yarın açıklanacak ABD tarım dışı istihdam verisinin ise Fed’e ilişkin beklentilerde belirleyici olabileceği ve hisse senedi endekslerinde volatiliteyi artırabileceği ifade ediliyor.

Makroekonomik tarafta, Avrupa Merkez Bankası’nın faiz oranı kararı da takip edildi. Ancak ECB, piyasa beklentisine paralel şekilde faiz oranlarında değişikliğe gitmedi.

Euro Bölgesi’nde enflasyonun gerilemesine rağmen hizmet enflasyonunun hala güçlü kalması ve son açıklanan PMI verilerinin ekonomide iyileşmeye işaret etmesi, ECB’nin Fed’den önce faiz indirimine gidebileceği beklentilerini artırıyor.

Ancak ECB Başkanı Lagarde, enflasyon hedeflerine kararlı olduklarını ve belirgin bir soğuma yaşanana kadar sıkı para politikasını sürdüreceklerini belirterek risk iştahını düşürdü.

Hacme göre güne en hareketli başlayan hisseler arasında Nvidia, Tesla, Bitfarms, ImmunoPrecise Antibodies, NkGen Biotech, Rivian ve Mind Medicine dikkat çekiyor.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.