FED Faiz Kararını Açıkladı-1 Mayıs 2024

Fed, beklentilere uygun olarak politika faizini değiştirmeyerek, 23 yılın en yüksek seviyesi olan %5,25 ile %5,50 aralığında sabit tuttu. Önceki oran 5.50 olarak kaldı ve beklenen oran da 5.50 olarak…

Fed, beklentilere uygun olarak politika faizini değiştirmeyerek, 23 yılın en yüksek seviyesi olan %5,25 ile %5,50 aralığında sabit tuttu.

Önceki oran 5.50 olarak kaldı ve beklenen oran da 5.50 olarak açıklandı.

Federal Açıklama ve Faiz Kararı

Fed’in bugünkü açıklamasında, faiz oranının oy birliğiyle sabit tutulduğu vurgulandı.

Ekonomik Durum Değerlendirmesi

Ekonomik aktivitenin sağlam bir hızda genişlemeye devam ettiği belirtildi. İstihdam kazanımlarının güçlü olduğu ve işsizlik oranının düşük seyrettiği ifade edilirken, enflasyonun geçen yıl boyunca düşüş eğiliminde olduğu ancak yüksek seviyelerde seyrettiği dile getirildi.

Enflasyon ve İstihdam

Açıklamada, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) enflasyon hedefine ulaşmada zorluklar yaşandığına dikkat çekildi. Komite, istihdam ve enflasyon hedeflerine yönelik risklerin dengeye doğru ilerlediğini ancak ekonomik görünümün belirsiz olduğunu belirtti ve enflasyon risklerine karşı dikkatli olma gerekliliğine vurgu yaptı.

Riskler ve Belirsizlikler

Faiz oranıyla ilgili herhangi bir değişiklik yapılırken, gelen verilerin, ekonomik durumun ve risklerin değerlendirileceği ifade edildi.

Faiz Kararı ve Değerlendirme Süreci

Bilanço küçültme hızının haziran ayından itibaren düşürüleceği ve hazine tahvilleri ile menkul kıymetlerin azaltılmasının devam edeceği bildirildi. Ancak, bu azaltma hızının yavaşlatılacağı ve ipoteğe dayalı menkul kıymet portföyünün küçültme tavanının korunacağı belirtildi.

Fed’in Faiz Politikası Geçmişi ve Son Karar

Son kararla birlikte Fed, faiz oranını art arda 6 toplantıda değiştirmeyerek mevcut aralıkta sabit bıraktı. Bu kararla birlikte, Fed’in politika faizi, 2001’den bu yana en yüksek seviyede kalmaya devam etti.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.