Borsa’nın Kırmızı Açılışıyla Gün Başladı

BIST 100, %0,98 gerileyerek güne 9.431,16 puandan başladı.

BIST 100 Endeksi, Açılışta Değer Kaybetti

Açılış seansında BIST 100 endeksi, önceki günün kapanış fiyatına kıyasla %0,98’lik bir düşüşle 9.431,16 puana geriledi, bu da 93,42 puanlık bir düşüşe denk geliyor.

Sektörel Kayıplar

Genel bir düşüş eğilimi görülürken, bankacılık endeksi %0,65 ve holding endeksi %1,22 değer kaybetti. En sert düşüş, %2,67 ile gayrimenkul yatırım ortaklığı (GYO) sektöründe yaşandı.

Küresel Piyasalar

Uluslararası piyasalarda, İsrail ve İran arasında devam eden gerilimin tırmanması ve ABD Merkez Bankası’nın (Fed) gelecekteki politika belirsizlikleri nedeniyle olumsuz bir hava hâkim oldu.

İsrail-İran Gerilimi

Amerikan basını, ABD’li yetkililere dayanarak, İsrail’in İran topraklarına bir hava saldırısı düzenlediğini bildirdi. Öte yandan İran basını, İsfahan eyaletinin kuzeydoğusunda patlamaların yaşandığını duyurdu.

Enflasyon ve Merkez Bankaları

Küresel çapta enflasyonla mücadele devam ederken, Orta Doğu’daki gerilim emtia fiyatlarındaki dalgalanmaları artırarak enflasyonist baskıları körükleyebileceği endişesi taşıyor. Ayrıca, İsrail-İran geriliminin yükselmesi merkez bankalarının kararlarını etkileyebilir ve fiyatlamaları zorlaştırabilir.

Yurtiçi Veriler Takip Edilecek

Analistler, yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Piyasa Katılımcıları Anketi ve haftalık para ve banka istatistiklerinin bugün yakından takip edileceğini belirtti.

Teknik Analiz

BIST 100 endeksi için teknik analiz, 9.600 ve 9.700 seviyelerinin direnç, 9.500 ve 9.400 puanın ise destek noktaları olarak görüldüğünü gösteriyor.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.