Borsada GYO Adedi 48’e Ulaştı

GYO sayısı 48’e ulaştı.

GYODER’den Halka Arz Açıklaması: GYO’lar Pazar Payını Yükseltiyor

Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları Derneği (GYODER) tarafından yapılan açıklamaya göre, Borsa İstanbul’da işlem gören GYO sayısı 2023 yılındaki 9 yeni halka arzla birlikte 48’e ulaştı. Bu artış, GYO’ların potansiyelinin bir göstergesi olarak değerlendiriliyor.

Borsa İstanbul’da 2023 yılında toplam 54 yeni şirket halka arz edildi. Bu şirketlerden 9’unun GYO olması, GYO’ların halka arz pazarındaki öneminin giderek arttığını gösteriyor. Geçen yıl firmaların halka arz büyüklüğü 79 milyar liraya ulaşırken, bunun 15,9 milyar lirasını GYO’lar oluşturdu. Böylece, halka arzların tutar olarak yüzde 20’si GYO’lar üzerinden gerçekleşti.

GYODER Başkanı Berra Doğaner, 2023’ün GYO’lar açısından önemli bir dönemeç olduğunu söyledi. Doğaner, 2014-2022 yılları arasında borsada işlem gören GYO sayısının yalnızca 8 adet artmasıyla birlikte 2023’te 9 yeni GYO’nun halka arz edilmesinin sektörün potansiyelini gösterdiğine dikkat çekti. Borsada işlem gören toplam GYO sayısının 48’e ulaştığını vurgulayan Doğaner, 2024 yılında da GYO halka arzlarının etkili biçimde sürmesini beklediklerini belirtti.

GYO’ların halka arz pazarındaki öneminin artması, sektörün geleceği açısından önemli bir gelişme olarak değerlendiriliyor. GYO’ların halka arz yoluyla daha fazla yatırımcıya ulaşması ve kaynak sağlaması, sektörün büyümesi ve gelişimi için önemli bir etken olarak görülüyor.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.