Borsa Zirveden Başladı: Rekor Kırıldı

BIST 100, haftayı rekor yükseklikte açtı: 9.992 puan (%0,77 artış).

Borsa İstanbul Açılışta Yükseliş Gösterdi

Borsa İstanbul’un BIST 100 endeksi, açılışta önceki kapanışa göre 76,83 puan, %0,77 artışla 9.992,45 puana yükseldi.

Banka hisselerinden oluşan bankacılık endeksi %0,75, holding hisselerinden oluşan holding endeksi ise %0,90 yükseliş kaydetti.

Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran %1,78 ile tekstil-deri oldu. Spor sektörü ise %3,70 düşüşle tek kaybeden sektör oldu.

Küresel ve Yurtiçi Etkenler

Analistler, küresel piyasalarda Fed’in faiz indirimine yönelik ihtimallerin ertelenmesine rağmen şirket karlılıklarındaki iyileşmenin risk iştahını artırdığını belirtiyorlar. Bu hafta yatırımcıların gündeminde Fed’in faiz kararı ve Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları ile yoğun veri akışı yer alıyor.

Yurtiçi tarafta ise enflasyon verileri ve S&P’nin cuma günü açıklaması beklenen Türkiye değerlendirme raporu yatırımcıların takibinde olacak.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Exxon Mobil ile 1,1 milyar dolarlık LNG anlaşması üzerinde görüşüldüğünü açıkladı.

Teknik Analiz

Analistler, BIST 100 endeksinde 10.000 ve 10.100 seviyelerinin direnç, 9.900 ve 9.800 puanın ise destek görevi gördüğünü belirtiyorlar.

Yurt içinde bugün ekonomik güven endeksi, yurt dışında ise Almanya enflasyonu, Avro Bölgesi tüketici güveni ve ABD Dallas Fed imalat sanayi endeksi verileri takip edilecek.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.