Borsa, Haftanın Başında Yükselişle Gaz Verdi

BIST 100 haftayı %2,28 artışla 9.363,89 puandan açtı.

BIST 100 Yükselişini Sürdürüyor

Borsanın açılışında BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre %2,28 değer kazanarak 9.363,89 puana yükseldi.

Bankacılık ve holding endeksleri de önemli artışlar kaydetti. Bankacılık endeksi %4,74, holding endeksi ise %2,01 değer kazandı.

Cuma günü alış ağırlıklı seyreden Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, günü %1,12 artışla tamamlamıştı.

Analistler, küresel piyasaların ABD enflasyon verilerinin beklendiği haftaya negatif başladığını, Türkiye’de ise sanayi üretimi ve cari açık verilerinin takip edileceğini belirtti.

Fitch Ratings, Cuma günü Türkiye’nin kredi notunu “B+”ya yükseltti ve görünümünü “pozitif”e taşıdı. Fitch, not artışını para politikası sıkılaştırmasının uygulanmasındaki etkinliğe olan güvenin artmasına bağladı.

Analistler, yurt dışında veri gündeminin sakin olduğunu, yurt içinde ise iş gücü istatistikleri ve ticaret satışlarının takip edileceğini ifade etti. Teknik açıdan BIST 100 endeksinde 9.400 ve 9.500 puanın direnç, 9.300 ve 9.200 puanların destek konumunda olduğunu belirtti.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.