Bitcoin Rekor Kırdı, Ardından Sert Düşüş Geldi

Bitcoin, spot Bitcoin borsa yatırım fonlarına (ETF) olan ilgiyle hafta boyunca rekor kırmasının ardından yüzde 4,6 gerileyerek sert bir düşüş yaşadı. Dünyanın en büyük kripto para birimi olan Bitcoin’de ETF…

Bitcoin, spot Bitcoin borsa yatırım fonlarına (ETF) olan ilgiyle hafta boyunca rekor kırmasının ardından yüzde 4,6 gerileyerek sert bir düşüş yaşadı. Dünyanın en büyük kripto para birimi olan Bitcoin’de ETF iyimserliği, yerini sert düşüşe bıraktı.

Kripto para piyasalarında, spot Bitcoin ETF’lerine olan ilginin devam etmesiyle Bitcoin, Perşembe günü 73,798 dolara yükselerek rekor kırmıştı.

Ancak, hafta boyunca rekor tazelemesine rağmen, haftanın son işlem gününde Bitcoin, yüzde 4,6’lık sert bir düşüşle 68,000 dolara kadar geriledi.

Bu yıl büyük merkez bankalarının faiz oranlarını düşürmeye başlayarak daha destekleyici para politikalarına geçeceği beklentileri de Bitcoin’deki artışı desteklemişti. Bitcoin ve Ether gibi en iyi 100 token, bu yıl şu ana kadar yaklaşık yüzde 60 artış gösterdi. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), 11 farklı spot Bitcoin ETF başvurusunu 11 Ocak’ta onaylamıştı.

Bukele: El Salvador’un Bitcoin’i Soğuk Cüzdana Aktarılıyor

El Salvador’un bitcoin varlıklarını yasal para birimi olarak kabul etmesinden sonra ülkenin başkanı Nayib Bukele’den önemli bir açıklama geldi. Perşembe günü yapılan açıklamada Bukele, El Salvador’un bitcoin varlıklarının büyük bir kısmını, ulusal sınırlar içindeki fiziksel bir kasanın içine yerleştirilecek çevrimdışı bir cihaza aktaracaklarını duyurdu.

Bukele, geçen ay ikinci dönem için yeniden seçilmesinin ardından yaptığı açıklamada, “Bitcoin’imizin önemli bir bölümünü soğuk bir cüzdana aktarmaya ve bu soğuk cüzdanı ülkemizdeki bir kasada saklamaya karar verdik” ifadelerini kullandı.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.